Daniel Gorosch.

Daniel Gorosch lämnar Colliers

Daniel Gorosch har valt att lämna sin roll på Colliers som Chief Commercial Officer för Colliers Nordics och sin plats i Colliers Nordics ledningsgrupp.

Gorosch klev in som vd för Colliers Sverige april 2021 med uppdraget att bygga ett starkare och större bolag. Under sin tid som vd har han haft en avgörande roll för att driva bolaget framåt vilket bland annat inneburit en mängd rekryteringar samt förvärvet av Pangea Property Partners.

–Jag känner nu att mitt uppdrag är slutfört, dvs ”mission completed” och det blir en bra tajming nu när förvärvet och integrationen av Pangea är genomförd. Omvandlingen av Colliers har gått snabbt. På 1,5 år har vi rekryterat 25 personer och har förvärvat Pangea. Det var en big bang, säger Daniel Gorosch till Fastighetsvärlden.

– I samband med affären med Pangea, tilldelades jag en ny roll som Chief Commercial Officer för Colliers Nordics och Bård Bjölgerud fick rollen som vd Colliers Nordics – och det har blivit väldigt bra.

Daniel Gorosch, som tidigare var vd vid JLL, ligger genom affärerna vid JLL och Colliers bakom några av de största affärerna mellan rådgivningsbolag.

– Jag gillar sådana utmaningar. Jag är väldigt stolt över personerna som vi lyckats rekrytera till Colliers. Vi har flyttat fram firmans varumärke snabbt och på ett bra sätt. Vi har stärkt oss rejält inom leasing och har en bra position, jag är väldigt stolt över vad vi uppnått inom analys och hur vi uppfattas samt är på god väg inom hyresgästrådgivning. Jag är väldigt nöjd över helheten.

Gorosch sista arbetsdag på Colliers är 13 januari, men han finns tillgänglig för ledningen en tid framöver.

– Colliers tackar Daniel och önskar honom all lycka till framöver, säger Joakim Arvius vd vid Colliers Sverige.

Daniel Gorosch berättar för FV att han är öppen för operativa jobb på både ägarsidan och på rådgivarsidan. Han öppnar även för fler styrelseuppdrag vid sidan av det i AMF Fastigheter som han har idag.

Fler Nyheter från förstasidan

Värvar tidigare topp

FV berättar om den nya utmaningen.

Oscar: ”Det finns mycket jag vill göra”

Oscar Engelbert om framtiden efter att han lämnar vd-stolen. FV berättar om ett ”hemligt” kontorsprojekt i Los Angeles.

Köper invid Älvsjö centrum

Anrikt konditori bland hyresgästerna.

Dan Olofsson och Percy Nilsson frias i hovrätten

Ingen insiderhandel skedde i samband med försäljningen av Victoria Park.

Huvudspåret: Klyva SBB i tre delar

Många spekulationer kring SBB:s framtid. FV pekar ut möjliga svenska köpare. Kan vara tydlig parallell till storaffär 2008.

Norska miljardären som är näst störst i Fabege

En av de rikaste i Europa. Har gjort inbrytningar i Sverige tidigare.

Värdet på Turning Torso ner

Läs om värdeutvecklingen för Sveriges näst högsta byggnad.

Balders plan på 230.000 kvm

Vill skapa framtidens logistiklösningar.

Engelbert avgår som vd

Överens med styrelsen. Behöver ny inriktning. Stannar kvar i styrelsen.

Uppgift: Här öppnar Apple nummer fyra i Sverige

Efter fiaskot vid Kungsträdgården kan det bli en andra butik i 08-området.

CBRE IM utvecklar logistik om 46.000 kvm

Förvärvar mark utanför Helsingborg och bygger logistik på spekulation.

Coor hyr 4.500 kvm av Fabege vid Haga Norra

Fabeges projekt uthyrt till två tredjedelar.

Kontor i ett klot

CA Fastigheter projekterar för hotell och kontor i två gamla gasklockor.

Perfekt storm stoppar bostadsbyggen

Tvärnit på alla sätt. Men det finns sätt att få igång bostadsmarknaden. En expert på Tango ser fler möjlig­heter, men ...
Tillbaka till förstasidan