Dan T Sehlberg: Goda tillväxtmöjligheter

Redan tidigare har bolaget tagit beslut om att öka takten i projektutvecklingen. Med ytterligare kapital kan det kanske bli ännu mer.

Annons

Häromdagen tog Sehlhall Fastigheter in 150 mkr i nytt eget kapital via en emission, där dels befintliga ägare deltog, såsom Carl-Henric Svanberg och Anders Borg, dels Stena Fastigheter tillkom som ny stor ägare.

– Det känns mycket bra att ha med investerare som Louise och Carl-Henrik Svanberg som verkligen brinner för att förbättra social infrastruktur via sina investeringar. De ser ett dubbelt värdeskapande. En attraktiv avkastning och en tydlig samhällsnytta, säger vd Dan T Sehlberg. Han ser goda möjligheter att nu ytterligare öka tempot i bolagets projektutveckling de kommande åren.

Dan T Sehlberg

– Tidigare har vi siktat på att genomdriva 7 projekt per år, men under förra året beslutade vi oss för att dubbla den ambitionen. Om möjligheterna ges kan det bli lite mer nu, säger han till Fastighetsvärlden. Den tänkta volymen om 14 projekt per år fördelar sig på 6 gruppboenden, 4 äldreboenden och fyra skolor/förskolor. Någon förändring i den fördelningen är inte aktuell.

– Jag är jättenöjd med att få in Stena Fastigheter som betydande ägare. De har en tydlig ambition att utveckla stadsdelar och där hoppas jag att vi kan medverka till ett attraktivt erbjudande av trygghet och omsorg.

Dan T Sehlberg ser fortsatt mycket stora behov inom de områden Sehlhall verkar.

– Det finns en mycket stor efterfrågan på nya omsorgsfastigheter, sådana som är byggda och anpassade efter nya rön. Fortfarande finns det olika anläggningar där den boende inte ens har tillgång till ett eget badrum. Hur smittsäkert är det, förutom att det inte känns värdigt ett land som vårt, säger Sehlberg.

Ett segment han tror kommer växa betydligt är olika former av mellanboenden, trygghetsboenden. Han ser också framför sig olika former av seniorkvarter där de boende både har tillgång till bra social infrastruktur på ett för samhället effektivt sätt samtidigt som det bygger trygghet för de boende.

Under det senaste året har Sehlhall dubblat innehavet av byggrätter och sin landbank Inklusive bindande förvärvsavtal har man nu drygt 63.000 kvm BTA byggrätter och totalt markområden på drygt 1,8 miljoner kvm där man arbetar med markförädling på olika sätt.

– Vi är nu mycket starka i Stockholmsregionen, jag hoppas att vi med Stena Fastigheter som delägare också nu kan ta oss in i Västsverige de kommande åren, säger Sehlberg till Fastighetsvärlden.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nedräkning inför späckad Almedalsvecka

Med den trevligaste trädgården under Almedalsveckan bjuder Fastighetsvärlden in till hela 28 olika programpunkter under tisdag och onsdag.

AMF Fastigheter hyr ut 3.000 kvm i Moodkvarteret

Tecknat tre hyresavtal för kontorslokaler.

Fortsätter expandera – nytt stort förvärv i Newcastle

Grundare av Ailon gör ytterligare förvärv.

C&W hoppas på jackpot i city

”Det ska bli spännande att se vem som drar det längsta strået”.

Global betaljätte öppnar Nordenkontor i NK-huset

Hyr hela 2.800 kvm.

Satsar på hotell vid Östermalmstorg

”Platsen är perfekt för ett mindre boutique-hotell.”

”Måste kavla upp ärmarna och bli relevanta”

Tre experter om att åter fylla kontoren.

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan