Peter Eriksson, Head of Digital Property Management, och Per Svensson, CEO, på plats i Croisettes "White House" i Cannes.
Mipim 2022

Croisette på plats i Cannes – efter 23 timmar i elbil

Croisette valde ett annorlunda färdsätt till investerarmässan i Cannes. 17 medarbetare från Norden reste ner i bolagets egna Teslabilar (med undantag för en medarbetare från Island). FV besökte ”White House” – huset man hyr under mässan – för att kolla läget med vd Per Svensson.

En karavan med fyra rosa Croisette-stripade Teslabilar åkte från Malmö och anlände 23 timmar senare till Italien i måndags. Väl där sov man över innan man åkte de sista milen ner till Cannes.

Per Svensson, vd Croisette, förklarar varför.

– Vi hade den här idén redan till Mipim 2020. Då hade vi hyrt bilar men den här gången föll det sig så väl att vi hade vår egen flotta redo. Vi är det första klimatneutrala bolaget i fastighetsbranschen och då faller det sig naturligt, säger han till FV.

Att färdas genom Europa med elbilar kräver dock sina laddningar. Resan innefattade 7 stopp för att ladda bilarna.

– Det var inga problem, utan allt flöt på bra. Känslan är att det här blir en tradition, det känns skitbra, slår Per Svensson fast.

Väl på plats hyr bolaget ett hus där de 17 medarbetarna bor. Samtidigt använder man nämnda bilar till att skjutsa personer till och från huset för möten.

– Vi fick tag i det här huset för en månad sedan, så det var ett väldigt sent beslut att åka. Idén att ordna det här kom ifrån kunder som hörde av sig, som skulle ner på mässan och ville träffas.

Endast två av de 17 medarbetarna är inskrivna på mässan och verksamheten på plats utgår helt ifrån ”White House”. Men inga klagomål från arrangören har inkommit.

– Jag tror att de blivit lite ödmjuka tack vare pandemin. Sedan är det ju så att hade de bara sett över prismodellen så hade läget varit ett annat, säger Per Svensson.

Fler Nyheter från förstasidan

Storägare får ta större delen av Nivikas emission

Garantier utnyttjas för 41 procent av emissionen på drygt en halv miljard.

Arnhult säljer nästan allt

Säljer sju i en kommun. FV berättar vad som ingår i transaktionen och vad som återstår i beståndet.

Ica till Sturegallerian

Ica Sturehallen tar plats i nedre Marmorhallen i centrala Stockholm.

Microsoft köper fastighet för 320 miljoner

Planerar stor satsning.

Nära köpa för 270 miljoner

Icke bindande avtal för tio fastigheter.

Matjätte köper restaurangkedja i Stockholm

Har i dag sex enheter om 4.959 km. Restaurangkonceptet efterfrågas av fastighetsägare. Vill växa i Sverige.

Brunswick säljer sin andel i Hemmaplan till Bonnier

Förvärvat i områden som som präglas av socioekonomiska utmaningar.

2023 års vinnare i Sweden Green Building Awards

10 vinnare utsedda.

Förvärvar med potential på Ekerö

Söker ytterligare nya affärsmöjligheter.

Granitors multikvarter i Malmö fylls och växer

Ny målgrupp för andra etappen. Se flera bilder.

Affär för 340 mkr – har varit med sedan Odd Molly

Nybyggd logistikfastighet byter ägare.

Hyllie Terrass: Foto: Viktor Holm

Skanska avyttrar Hyllie Terrass för 730 miljoner

Femte affären till nya bolaget. Summerar drygt 5 miljarder kronor.

Savills IM säljer logistikportfölj

En total uthyrningsbar area om 93.000 kvm. FV berättar om fastigheterna som ingår – bland annat en av Sveriges största.

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Tillbaka till förstasidan