Coworkingaktörer och kontorshotell i Stockholm CBD.

Coworking slukar allt mer yta

Marknaden för delade kontor har exploderat. På sju år har de största coworkingbolagen mer än femfaldigat sin yta i Stockholm. Och utvecklingen fortsätter – i allt snabbare takt.

Coworkingspaces och kontorshotell tar över allt större ytor i Stockholm. I innerstaden ploppar nya aktörer upp som champinjoner och de befintliga bolagen hungrar efter större ytor.

På 7 år har de 19 största aktörerna inom coworking och kontorshotell mer än femfaldigat sin yta i Stockholmsområdet och hyr nu tillsammans drygt 181.000 kvadratmeter visar en sammanställning som Fastighetsvärlden gjort.

Bara det senaste året har aktörerna tillsammans tagit över nya ytor på 38.000 kvadratmeter i Stockholm, en ökning med 27 procent.

Parallellt med att nya aktörer dykt upp på marknaden har även fastighetsägare som Vasakronan och Klövern sett potentialen och hakat på med egna nya kontorshotell.

Att efterfrågan på coworkingytor är så stor har flera orsaker.

– Vi befinner oss i en frilansekonomi där många jobbar som konsulter på kortare uppdrag. Dessa ensamkonsulter vill hitta ett sammanhang där de kan träffa andra. I stället för ett eget kontor i stan, där de också skulle känna sig ensamma, väljer de den här lösningen, säger Ulf Boman, framtidsstrateg på analysföretaget Kairos Future.

Men det är inte bara egenföretagare som lockas av delade kontor. Även storföretag har börjat hyra ytor av coworkingaktörer i stället för att gå direkt till fastighetsägaren.

Ulf Boman.

– För små företag är det ett enkelt sätt att lösa servicen med kaffekokning, skrivare och luncher då det är service som ofta ingår. Större företag som Ericsson eller Volvo kanske väljer att placera marknadsavdelningen eller innovationsavdelningen i en sådan miljö för att de ska få andra impulser och inspiration genom att träffa andra som sitter där.

Att en del coworkingbolag har kontor på olika platser i landet kan också ses som en fördel för den som reser i jobbet. Då finns möjlighet till en kontorsplats även vid besöket i Göteborg eller Malmö.

I takt med att fler aktörer har dykt upp på marknaden har en del valt att nischa sig mot specifika inriktningar som teknik eller hälsa. Det är en trend som Ulf Boman spår kommer att bli ännu tydligare framöver. Han tycker sig också se att allt fler coworkingspaces satsar på en mer stilfull framtoning.

– Jag tror att det kommer att vara två parallella ben framöver: det eleganta och det ruffiga. Sedan finns det också en tredje inriktning som kommer att komma mer och det är coliving, som innebär att man bor och arbetar tillsammans i samma hus. En modern form av kollektivboende.

Ett exempel på coliving finns till exempel i ett hus i Gamla stan och det är även vanligt i New York och San Fransisco.

En coworkingaktör som vuxit kraftigt i Sverige på bara några år är det digitala innovationshuset Epicenter. 2015 öppnade bolaget sitt första kontor hos AMF i Galleriankvarteret. Där hade de ett rivningskontrakt på 8.000 kvadratmeter. Intresset var stort från start.

– Det blev fullt på sex veckor, berättar vd Patrick Mesterton.

I dag förfogar bolaget över 30.000 kvadratmeter hos AMF på Mäster Samuelsgatan. Epicenter har drygt 4.000 medlemmar, däribland företag som bland annat Volvo, SEB och Microsoft. Nyligen meddelade bolaget att de expanderar utomlands och öppnar ett nytt innovationshus i Amsterdam.

Tanken är att Epicenter ska vara en kreativ mötesarena för snabbväxande digitala företag och för storföretag som vill utveckla sin digitala affär. Förutom arbetsplatser erbjuds medlemmar bland annat innovationslabb, seminarier och utbildningsprogram. För att bli medlem räcker det dock inte att betala, man måste ansöka och bli godkänd av Epicenters team.

Patrick Mesterton är övertygad om att marknaden för coworking kommer att fortsätta växa.

– Vi kommer att se en fortsatt explosiv tillväxt. Unga talanger vill sitta centralt och i kluster med andra. En miljö som har en hög densitet av smarta människor gör att man kan lära av varandra och generera mer tillväxt, säger han.

En annan aktör som också expanderar, men som funnits med längre, är Helio. Coworkingbolaget slog upp dörrarna till sitt första kontor i en av Hötorgsskraporna i slutet av 1990-talet. Förra året ökade bolaget sin omsättning med 47 procent och i år kommer de att slå igenom 100-miljonersvallen.

– Att vi växer beror på att vi skapar bra förutsättningar för både medlemmar och fastighetsägare. Vi skapar attraktiva arbetsmiljöer där människor trivs och vi kan hjälpa fastighetsägare att utnyttja ytor på ett smart sätt. En korridor kan till exempel bli en mötesplats där man kan sitta och ta en fika, säger bolagets vd Patrik Åström.

Han tror att delade kontor kommer att ersätta de traditionella arbetsplatserna på sikt.

– Om fem år kommer coworking att vara ett normalbeteende, säger han.

Ulf Boman på Kairos Future är inne på samma linje.

– De senaste fyra åren har det exploderat och det kommer absolut att fortsätta.

Den tesen stärks även av en titt på bolagens expansionsplaner.

Convendum har till exempel planer på att växa med ytterligare 15.000 kvadratmeter i Stockholm, 5.000 i Göteborg och 4.000 i Malmö.

United Spaces har i sin tur tecknat avsiktsförklaringar om 10.000-18.000 kvadratmeter på olika platser, däribland 2.700 kvadratmeter vid Arlanda.

– Det som händer är att man söker många olika varianter för hur man ska arbeta. Samma lösning passar inte alla och den här utvecklingen möjliggörs tack vare tekniken, säger Ulf Boman.

Så har coworkingspaces och kontorshotell vuxit i Stockholm

Företag(kvm) 2011(kvm) 2017(kvm) 2018
Regus8.00019.00030.000
Epicenter030.00030.000
Convendum06.70025.000
Helio (tidigare Summit)4.60025.00020.400
Quick Office10.00015.00016.600
First Office09.50012.500
No1807.7737.773
7A3.0004.5007.082
United Spaces1.6004.1006.600
KG109174.3254.500
The Park1.5003.2004.100
Kolonien1.5003.0003.000
Ioffice (tidigare My Office)1.4672.2142.214
UMA Kungsbron002.350
Tändstickspalatset02.0002.000
SUP 4602.0002.000
Alma01.8002.000
Modernt kontorshotell01.6001.600
The Castle3001.5001.500
Totalt:32.884143.212181.219

Artikeln publicerades ursprungligen i magasinet Fastighetsvärlden nr 4/2018. Listan på sajten uppdaterades 30 maj.

Fler Nyheter från förstasidan

Peab hyr ut helt projekthus

Medicinteknikföretag hyr nästan hela kontorsprojektet. Får speciell arkitektur.

Bildextra: Så blir Peabs nya kontor i Ulriksdal

FV kikar in i nya fastigheten.

Amasten köper för 426 mkr

Slår till och gör förvärv i en större stad.

Se första bilden på U-R-W:s jätteidé för hela 10 miljarder

Fastighetsvärlden visar första bilden och berättar mer om bolagets planer.

Bildextra: EQT:s nya lyxiga huvudkontor i Urban Escape

Titta in i det nya superdesignade kontoret.

Hela 3.000 nya hotellrum byggs i Göteborg på kort tid

Läs även om hur situationen ser ut i några andra större städer. Enorm tillväxt.

Planerar ny satsning om hela 500.000 kvm vid Arlanda

Skördat framgångar i Göteborg. Vill nu kopiera konceptet i Stockholm. FV avslöjar planerna.

Ny vd för Pangea

Nyligen värvades Martin Schollin till det ledande rådgivningsbolaget. Nu kan FV berätta om fler nyheter.

Scandic checkar in i Klöverns nya

Hotellkedjan tar plats på nio nybyggda plan.

Hon blir ny transaktionschef vid Rikshem

Stannar delvis inom samma segment.

”En stabilare kapitalstruktur är långsiktigt avgörande”

Oscar Engelbert: ”Det återstår fortfarande mycket arbete, men steg för steg tar vi oss i rätt riktning”.

Tillbaka till förstasidan