Bild: Google Maps. Montage: Fastighetsvärlden.

Tredje smällen: Corem tappar en miljard vid försäljning

Corem har tecknat avsiktsförklaring med en amerikansk fastighetsutvecklare om att avyttra fastigheten 417 Park Avenue i New York. Därmed har Corem sålt tre av sina fyra fastigheter i The Big Apple – alla med förlust. Totalt drygt 1,3 miljarder på tre affärer.

Annons

Fastigheten är en obebyggd tomt i ett glamoröst läge på Park Avenue på Manhattan, med en byggrätt avseende cirka 33.000 kvadratmeter kontor. Tomten och dess byggrätter förvärvades år 2020, med ett tilläggsförvärv 2021, för sammanlagt cirka 2,5 miljarder kronor. Frånträde beräknas ske under det andra kvartalet 2026.

En försäljning förväntas ge en nettoresultateffekt om cirka -1 miljard kronor. Fastigheten har sedan förvärvet varit en projektfastighet där avsikten varit att utveckla och bebygga fastigheten i egen regi varför projektet burit tidiga projektkostnader som bland annat rivnings- och projekteringskostnader samt relaterade aktiverade finansieringskostnader.

Vid försäljning förväntas den positiva likviditetseffekten uppgå till cirka 2,3 miljarder kronor. Därutöver innebär en försäljning en betydande riskreduktion över kommande år. Detta genom att Corem undviker utvecklings- och marknadsrisker relaterade till den omfattande utveckling som är nödvändig. Corem reducerar också framtida total investeringsvolym kraftigt i och med en försäljning av den aktuella fastigheten.

– Vi är mycket glada över att ha hittat en etablerad och erfaren intressent till vår projektfastighet på Park Avenue. Den här potentiella affären ligger i linje med fastlagd strategi, att fokusera på vår huvudmarknad med fokus på starka städer inom svensk fastighetsmarknad. En avyttring i den här fasen innebär tyvärr att potentiella projektvinster inte kan realiseras av oss och därför når vi i det här skedet inte det bokförda värdet, i och med att vi genomfört förberedande arbeten. Förutom att denna affär minskar beståndet i USA ytterligare frigörs också betydande kapital för en effektivare allokering, säger Rutger Arnhult, vd på Corem.

För drygt ett år sedan berättade Arnhult för FV om att bolaget hoppades kunna skapa ett större och mer attraktivt projekt ihop med grannfastighetsägaren DWS, som bar på liknande planer. Genom att erbjuda marknaden ett gemensamt projekt skulle större våningsplan kunna erbjudas.

Genom affären har Corem sålt tre av sina fyra projektfastigheter på Manhattan i New York, USA.

I juni 2025 avyttrades den 12 våningar höga och nyutvecklade kontorsfastigheten 28&7 på Manhattan, New York, för 770 miljoner kronor. Försäljningen gav en nettoresultateffekt om cirka -215 mkr.

Våren 2024 avyttrades projektfastigheten på 118 10th Avenue i New York, med en byggrätt om drygt 13 000 kvadratmeter, utan att bolaget påbörjat projektet. Förlusten där var runt 100 mkr.

Corem har nu kvar en fastighet på USA. Det är den färdigutvecklade fastigheten 1245 Broadway. Där har Corem nått en uthyrningsgrad på 88 procent. 1245 Broadway är en kontorsbyggnad om totalt 23 våningar belägen i hörnet av Broadway och 31st Street.

Corem storägare och vd Rutger Arhult. Kartan visar Corems fyra projektfastigheter på Manhattan. Nr 4 har sålts nu. Nr 3 såldes tidigt utan att ha utvecklats. Nr 1 och 2 har projektutvecklats och hyrts ut på höga nivåer, varav den ena har sålts. Montage: Fastighetsvärlden
Corems fjärde fastighet på Manhattan. Den har adressen 417 Park Avenue. Corem köpte ut bostadsägarna och rev fastigheten. Någon projektutveckling hann aldrig påbörjas. Nu är fastigheten såld med ett stort minus som följd.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

FV fyller 40 år – firar med jubileumsmagasin och seminarium

Nu öppnar vi för företag som vill vara med och synas i jubileumsutgåvan och på seminariet.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Tillbaka till förstasidan