Corem lägger bud på Tribona

Annons

Styrelsen i Corem har beslutat att lämna ett offentligt uppköpserbjudande att förvärva samtliga aktier i Tribona. Budet är enligt Corem värt 2.044 mkr.

Corem erbjuder aktieägarna i Tribona 42 kronor per aktie i Tribona. Men endast aktieägare med 1000 eller färre aktier i Tribona erbjuds detta kontant fullt ut.

Till övriga ägare är budet uppdelat i en kontantdel och en aktiedel.

För dessa gäller i stället att för 50 procent av antalet aktier i Tribona som överlåts erhålls 42 kronor kontant per aktie, och för resterande erhålls ca 0,243 nya preferensaktier i Corem per aktie i Tribona.

Budet är bland annat villkorat av att Corem blir ägare till mer än 50 procent av aktierna i Tribona. Den största ägaren i Tribona, Klövern med 29,55 procent av röster och kapital ställer sig positivt.

–Kombinationen av Corem och Tribona drivs av både industriell och finansiell logik, och därigenom skapas ett ledande fastighetsbolag med goda möjligheter för fortsatt expansion och högkvalitativ förvaltning, säger Patrik Essehorn, styrelseordförande i Corem.

Budet innebär en premie om 17,3 procent för Tribonas aktie i förhållande till stängningskursen den 7 september 2015, sista handelsdagen innan Tribona offentliggjorde att diskussioner kring ett offentligt uppköpserbjudande på bolaget förelåg och en premie om 9,7 procent för Tribonas aktie i förhållande till stängningskursen den 17 september 2015. Erbjudandet innebär en premie om 10,1 procent jämfört med bokfört eget kapital per aktie per den 30 juni 2015.

Den nya koncernen får ett fastighetsbestånd om 162 fastigheter till ett värde om cirka 12,5 miljarder.

Som ett led i affären kommer även Corem avyttra aktier i Klövern för 300 miljoner till M2 Asset Management (helägt av Rutger Arnhult). Corems innehav i Klövern kommer därefter motsvara ungefär 15 procent av kapitalet och 8 procent av rösterna.

Fastighetsvärlden Idag 2015-09-18

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträtt

Drivs av att bygga företag

Börsnoteringar är en paradgren för den hästintresserade Bengt Kjell. Nu är han på gång med ett nytt bolag.

Köper på Vasagatan

Expanderar mitt i Stockholm nära tidigare storköp.

Räddar kvar hyresgäst på över 5.000 kvm i lyxläge

Kommer att ha varit hyresgäst i 30 år på samma adress i centrala Stockholm. FV summerar tidigare hyreskontrakt.

Bästa rådgivarna 2024 – i varje segment

Nordanö, Tango, CBRE, JLL och Colliers vinnare i olika kategorier.

Stor butik tvärvänder och stannar i city

En av de största butikshyresgästerna i Stockholms CBD har ändrat sig.

Selin: ”Ett betydande investeringsutrymme”

Balder visar siffrorna för 2024 och blickar in i 2025.

”Vi skapar ett av de största bolagen i Europa”

FV Fokus. Intervju med Christian Fredrixon om storköpen. Vad som lockar framöver  Liknelsen med Sagax? Ny konkurrens i Sverige? Carrefour som stor hyresgäst.

Fabeges vd går i pension

”Det är dags att lämna över och förändra min vardag”.

Den mest offensiva aktören gör udda köp

Fortsätter att hålla ett högt förvärvstempo.

Listor: Så bra är rådgivarna i olika områden i landet

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Krönika

Nytt år och nya möjligheter?

Christina Nyman om ökad optimism och en mer mixad framtidsbild för byggindustrin.

Klart: Så blir hyrorna i 13 Stockholmskommuner

Läs om nivåerna, kommun för kommun.

Klart: Koras som bästa rådgivare 2024

Stenhårt i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Restaurangkedja stängt två inom tullarna

Samma fastighetsägare. Besvikelse över löfte som inte anses infriats.

Tillbaka till förstasidan