Colliers får uppdrag om 13.000 kvm av Castellum i Brunna

Castellum utvecklar Brunna Logistikpark beläget i ett av Stockholmsregionens mest attraktiva logistikområden, Kungsängen. Colliers har fått i uppdrag att hyra ut projektlokaler om totalt 13.100 kvm med hög flexibilitet.

Annons

Brunna är ett logistiknav norr om Stockholm med direkt närhet till E18, vilket möjliggör effektiva distributionsflöden till Stockholm, Mälardalen och vidare ut i landet. Med Förbifart Stockholm som står helt klar år 2030, och delvis klar några år tidigare, förbättras tillgängligheten ytterligare.

– Vi ser en stark efterfrågan på moderna och flexibla logistiklokaler i strategiska lägen. I Brunna Logistikpark utvecklar vi effektiva byggnader som kombinerar hög prestanda med låg klimatpåverkan. Här skapar vi långsiktiga förutsättningar för våra hyresgäster att växa, säger Anders Hägglund, affärsområdeschef AO Sthlm Centralt och Södra, på Castellum.

De aktuella lokalerna ligger på Mätarvägen 47 och omfattar totalt 13.100 kvm, med möjlighet att delas upp för upp till fyra hyresgäster. Lokalerna erbjuder en fri takhöjd på 11 meter och effektiva in- och utlastningsytor med flera lasthus och markportar. Byggnaden erbjuder även bra skyltläge vid E18.

– Brunna tillhör ett av de mest attraktiva logistiklägena i norra Stockholm, med utmärkta kommunikationer och närhet till hela Mälardalen. Lokalerna  kombinerar modern teknik, hög flexibilitet och hållbara lösningar, precis vad dagens logistikaktörer efterfrågar, säger Johan Nihlmark, Head of Industrial & Logistics Leasing, på Colliers.

Byggnaden certifieras enligt Miljöbyggnad Silver och utrustas med en solcellsanläggning på taket, i linje med Castellums höga hållbarhetsambitioner.

Byggnaden beräknas vara klar för inflyttning årsskiftet 2026/2027.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Arkitekten Frank Gehry är död

En av världens mest inflytelserika arkitekter under sex decennier.

Björn Ulvaeus köper stadshotell

Utökar sitt hotellimperium.

Vasakronan vann kampen om Afry – hyr ut 2.000 kvm

Flyttar in i centralt nybygge.

Gävles nya landmärke – en av Norrlands högsta

Nästan alla lägenheter är uthyrda. Se flera bilder. Läs även om flera andra höga byggnader i Norrland.

Hedin säljer fastigheter för 1,1 mdr – Selin med på hörn

Avyttrar fem fastigheter, varav några säljs utan upplägg om sale and lease back.

Realy Bostad. Hässelby villastad.

Realy köper byggrätter – och tar in kapital

Total portfölj om över 1.000 bostäder och 3 miljarder i utvecklingsvärde.

Stor kedja i comeback i city

Hyr 1.200 kvm av Vasakronan i centrala Stockholm.

JM Skytteholm solna

Bildextra: Så blir nya Skytteholm i Solna

Nu ska Solna stad och JM:s stora projekt vid Skytteholms IP ut på samråd.

Köper i Gamla stan

Allt hetare marknad i området nära Slussen och Kornhamnstorg.

Krönika

Det är inte 55-åringen det är fel på – det är Sverige

Klaus Hansen Vikström om ålderism: När det gäller människor beter vi oss som om alla över 55 vore yoghurt: potentiellt farliga efter bäst före-datum.

Tredje USA-smällen: Corem tappar en miljard vid affär

Den kommande affären frigör samtidigt 2,3 miljarder i likviditet.

Skanska säljer för 1,4 mdr

Tre kontorsbyggnader om totalt 36.000 kvm lokaler. Israeliskt bolag köper.

Pionero Fastigheter, Linköping. Anders Carlsson.

Litet Linköpingsbolag bakom 580 bostäder

Bolagets första och därmed största projekt. Byggnationen börjar vid årsskiftet.

Nya Nyckeludden om det första förvärvet och planerna

Ludvig Rosén berättar om upplägget, tillväxtplanerna och vad som ska göra bolaget unikt.

Tillbaka till förstasidan