Coeli Finance.
Erik Bäckström, tillträdande vd Coeli-gruppen och Håkan Selfven, vd Coeli Finance. Foto: Coeli-gruppen.

Coeli lanserar kreditgivning

Coeli lanserar kreditgivning till investerare, fastighetsägare, företag och förmögna privatpersoner.

Annons

I december 2023 erhöll Coeli Finance, ett helägt dotterbolag till Coeli, tillstånd att bedriva finansieringsrörelse. Sedan dess har bolaget fokuserat på att stärka upp verksamheten med erfarna medarbetare och utveckla ett attraktivt kreditutbud, vilket nu lanseras för både företag och privatpersoner.

– Jag är väldigt glad över att vi nu kan erbjuda kreditgivning till vår investerarkrets och kunder. Genom vår gedigna investeringskompetens och marknadskännedom har vi utvecklat ett konkurrenskraftigt kreditutbud som skapar stort värde för våra kunder och investeringsteam, säger Erik Bäckström, tillträdande vd för Coeligruppen.

Coelis utlåningsverksamhet riktar främst in sig mot fastighetskrediter till bolag och värdepapperskrediter till både bolag och privatpersoner.

Fastighetskrediter kan innebära lån för att förvärva en fastighet, refinansiering av en annan långivare, byggnadskreditiv för att finansiera en byggnation eller utveckling av en detaljplan. Värdepapperskrediterna möjliggör belåning av både noterade och onoterade värdepapper, något som få aktörer på marknaden erbjuder idag.

– Vi ser ett växande behov av skräddarsydda lånelösningar, särskilt för finansiering av fastighetsprojekt och värdepappersbelåning. Många investerare och fastighetsaktörer upplever att storbankerna har blivit mer restriktiva, vilket skapar en efterfrågan för en långsiktig samarbetspartner som förstår kundernas behov av skräddarsydda lånelösningar, utan att kompromissa med attraktiva räntor. Vi är här för att fylla den luckan på marknaden, säger Håkan Selfven, vd för Coeli Finance AB.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan