Claes Dahlbäck i topp av nytt fastighetsbolag
Flera tunga namn i storsatsning – Första investering om halv miljard. Fastighetsvärlden kan
berätta att ett nytt bolag, vid namn Mälö Fastigheter, har skapats med mål att göra affärer med landets kommuner. Bolaget har tecknat en avsiktsförklaring att investera cirka en halv miljard kronor i Eslöv, det gäller förvärv av 360 lägenheter samt ett äldreboende från allmännyttan och kommunen samt att bygga minst 80 hyreslägenheter på orten. Målsättningen är att utveckla området öster om järnvägen.
Bakom Mälö Fastigheter står hittills en handfull institutionella investerare och i takt med att investeringarna blir fler ska de vara 10–15 stycken.
– Vi arbetar med att nå långsiktiga samarbetsavtal med kommuner och för diskussioner på ett antal orter. Vi har fokus på Öresundsregionen och Mälardalen, berättar VD Bo Haglund för Fastighetsvärlden.
Haglund driver bolaget tillsammans med Mats Almér (var med och startade Carnegie Fastigheter, som senare blev Profi Fastigheter) som är investeringsansvarig på bolaget.
Styrelseordförande i det nya fastighetsbolaget är Claes Dahlbäck, tidigare VD för Investor. Övriga två styrelseledamöter är Lars Rosvall (känd från bland annat Peab) och Jan Olov Sundström (lång politisk bakgrund och JM-koncernen).
Mälö Fastigheter ingår i Stockholm Financial Management Holding.
Fastighetsvärlden Idag 2013-03-07