Christian Fredrixon, vd Cibus.

Cibus tillförs en miljard

Cibus har slutfört en riktad nyemission av 5,8 miljoner aktier till en teckningskurs om 172,60 kronor per aktie, som var kraftigt övertecknad. Cibus tillförs därmed cirka 1.001 miljoner kronor före transaktionsrelaterade kostnader.

Annons

Ett antal svenska och internationella institutionella investerare, däribland AP3, AP4, Brummer & Partners – Listed Real Estate Mandate, Clearance Capital Limited, Degroof Petercam Asset Management, Länsförsäkringar Fondförvaltning och Thames River Capital LLP (del av Columbia Threadneedle Investments) deltog i den riktade nyemissionen.

Teckningskursen har fastställts genom ett accelererat bookbuilding-förfarande och motsvarar en rabatt om cirka 3,0 procent i förhållande till den senaste stängningskursen för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm den 10 juni 2025.

Dessa åtgärder utgör ett strategiskt steg för Cibus i skapandet av en paneuropeisk plattform för dagligvarufastigheter. Detta är i linje med Cibus strategi att inta en ledande roll i den fortsatta konsolideringen av dagligvarufastigheter på utvalda marknader och Bolaget har även identifierat ett antal tillväxtmöjligheter att tillvarata.

– Vi är nöjda med det framgångsrika utfallet av transaktionen och är tacksamma för stödet från både våra befintliga aktieägare och nya investerare. Vi är glada över att välkomna flera nya kontinentaleuropeiska och globala investerare till vår aktieägarbas. Transaktionen är ytterligare en milstolpe i genomförandet av vår tillväxtstrategi och utnyttjandet av attraktiva förvärvsmöjligheter, i detta fall med inriktning på våra sju nuvarande marknader. Vi fortsätter att fokusera på att öka kassaflödesmässig intjäning per aktie och samtidigt upprätthålla en stark finansiell position och fortsätta att leverera på vårt löfte ’Converting Food Into Yield’, säger Christian Fredrixon, vd Cibus.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nedräkning inför späckad Almedalsvecka

Med den trevligaste trädgården under Almedalsveckan bjuder Fastighetsvärlden in till hela 28 olika programpunkter under tisdag och onsdag.

AMF Fastigheter hyr ut 3.000 kvm i Moodkvarteret

Tecknat tre hyresavtal för kontorslokaler.

Fortsätter expandera – nytt stort förvärv i Newcastle

Grundare av Ailon gör ytterligare förvärv.

C&W hoppas på jackpot i city

”Det ska bli spännande att se vem som drar det längsta strået”.

Global betaljätte öppnar Nordenkontor i NK-huset

Hyr hela 2.800 kvm.

Satsar på hotell vid Östermalmstorg

”Platsen är perfekt för ett mindre boutique-hotell.”

”Måste kavla upp ärmarna och bli relevanta”

Tre experter om att åter fylla kontoren.

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan