Center Syd nyinvigs – 8000 kvm större

Annons

Efter en om- och tillbyggnad återinvigs Galleria Center Syd den 26 november. Anläggningen i Löddeköpinge i Kävlinge kommun, mellan Landskrona och Malmö, tappade för några år sedan flera butikshyresgäster och befann sig i en nedåtgående spiral. Cornerstone påbörjade ett utvecklingsarbete av anläggningen med sikte på att bygga samman en stor Ica-butik med shoppinggallerian.

I projektet har totalt cirka 8000 kvm ny uthyrningsbar area skapats. Merparten av den arean, 7000 kvm, kommer genom en tillbyggnad där man länkat samman två byggnader. Resterande har skapats genom förändringar av gångstråk och andra ytor i befintliga byggnader.

Nu är omkring 90 procent av ytan uthyrd och fler butiker väntas flytta in inom kort uppger Cornerstone som utvecklar och förvaltar fastigheten för sin europeiska retailfond.

Särskilt dragplåster är ett stort lekland med Sveriges högsta inomhusrutschkana, laserspel, klätternät, linbana med mera.

Ny Centrumchef för Center Syd är Magnus Gibhardt, som tidigare arbetade på Steen & Ström.

Fastighetsvärlden Idag 2015-11-18

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Tillbaka till förstasidan