Kv Johanna i centrala Göteborg.

Censor flyttar till Hufvudstadens nya Kvarteret Johanna

Hufvudstaden har tecknat hyresavtal med Censor om nytt Göteborgskontor högst upp i Kvarteret Johanna. Antalet är på 360 kvm. Kvarteret genomgår just nu en stor om- och påbyggnation och inflyttning är planerad till i början av 2026.

Annons

Hyresgäster klara för Kv. Johanna:

  • Vinge: 2.500 kvm
  • EY: 2.300 kvm
  • Stureplansgruppen: 1.200 kvm
  • Nordic Wellness: 750 kvm
  • Cecil Coworking: 3.000 kvm
  • Censor: 350 kvm
Visa faktaruta

Censor M&A erbjuder kvalificerad rådgivning och projektledning inom ägarplanering, ägarskiften och förvärv. Sedan över 20 år är Censor en etablerad aktör på den nordiska marknaden och arbetar globalt genom sitt delägande i Corporate Finance International. Idag har Censor kontor i Göteborg, Stockholm och Malmö och flyttar in i Kvarteret Johanna i början av 2026.

Innan sommaren tecknade rådgivnings- och revisionsföretaget EY och Advokatfirman Vinge kontrakt för nya kontor i Kvarteret Johanna. Intresset är stort för lokaler i det totalt 32.000 kvadratmeter snart färdigställda kvarteret och nu är även ett hyreskontrakt klart med Censor.

”Vi ser fram emot flytten till Kvarteret Johanna. Här får vi fina lokaler som är anpassade efter våra behov och önskemål. Läget nära Centralstationen och övriga kommunikationer är dessutom perfekt för både våra kollegor och kunder som ofta är på resande fot,” säger Jonas Brogårdh och Mats Axell, Partners på Censor.

Censors nya kontor ligger på plan 7 och uppgår till cirka 350 kvm. Här får företagets medarbetare modernt utformade lokaler i en historisk miljö.

”Vi är mycket glada över att Censor väljer Kvarteret Johanna som sin nya hemvist i Göteborg. Högst upp i kvarteret får de en fantastisk utsikt över staden och tillgång till kvarterets serviceutbud med restauranger, gym och butiker. Vi ser fram emot att välkomna dem som hyresgäst hos oss”, säger Fredrik Ottosson, chef Affärsområde Göteborg, Hufvudstaden.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

08-centrum ska rivas

Nya ägaren berättar om planerna och hur det ska se ut i framtiden.

Lansa förvärvar 88 bostäder – med större planer

Ytterligare 400 lägenheter kan skapas på sikt.

Sabis-systrar prisade igen

Hon har prisats dubbelt under förra veckan. Nästa vecka medverkar Madeleine Brehmer, vd Sabis, på nästan utsålda Fastighetsdagen Stockholm.

Värdet ”100% osäkert” – jätte säljs på auktion

Mycket betong för pengarna när det sjönära objektet ska säljas. Planerna var stora, men det slutade hos Kronofogden.

”Kommuner måste våga driva detaljplaner”

FV Fokus. FV intervjuar Anette Frumerie, vd på Rikshem. Om att ha 10.000 byggrätter och att stå redo när marknaden repat sig.  Om vikten av en framåtlutad bostadspolitik.  Om vakanser på hyresmarknaden. Om att säga nej till bostadsrättsproduktion. 

Slår till på svårsålt – gör comeback med nytt köp

17.000 kvm centrala lokaler byter ägare.

FV Quiz

FV Quiz: Advokaterna och fastigheterna

Vilken advokatfirma flyttar in på två våningsplan i Sturekvarterets påbyggnad?

Första nya efter 30 år – så ser Olov Lindgren framåt

Popcorn, glass, fågelholkar och gratis blommor  – och framtidssnack.

Ny smäll kan vänta för Kista

Denna gång kan Castellum drabbas.

Så blir Afa:s projekt mitt på Stureplan

Ökad flexibilitet. ”Blir A-klass”.

Krönika

Det är dags att ge stadens hjärta mer grönt liv!

Monica Bruvik om att vi länge tog grönskan för givet. ”Det krävs mod, långsiktighet och samarbete för att skapa en grön stad.”

AMF:s hotellplan vid Marievik växer

FV berättar om hur planerna förändrats. Berör nu hela tre fastigheter.

Planerar sälja för 8–10 miljarder

Attraktivt område vid tullgränsen i Stockholm. Planerna möter kritik.

Tillbaka till förstasidan