CBRE Investment Management säkrar första hyresgästen i Åstorp Logistics Park, utanför Helsingborg. Det är Bring som tecknat ett hyresavtal om 11.300 kvm. Bring flyttar från Klippan.
Det var sommaren 2023 som CBRE IM, för en av sina fonders räkning, förvärvat 77.000 kvm mark i Åstorp. Säljare var Södervidden Fastigheter.
Fastigheten, som utvecklats i samarbete med Panattoni, markerar CBRE IM:s första logistikinvestering i södra Sverige och representerar en strategisk milstolpe i företagets logistikplattform.
Brings Shelfless, ett ledande företag inom logistik och paketleveranser, kommer att flytta från Klippan till den nya anläggningen, med möjlighet att utöka sin yta i framtiden.
Belägen strax utanför Helsingborg erbjuder fastigheten 46.000 kvm lokaler i den stora logistikparken, med synlighet och direkt tillgång till E4:an och fastigheten är utformad för flera hyresgäster.
Justine Weber Bret, Director Transactions and Asset Management Logistics för Norden på CBRE Investment Management, kommenterar:
– Denna uthyrning till Brings Shelfless understryker Åstorps styrka som logistikhub och speglar vårt engagemang för att leverera högkvalitativa, hållbara tillgångar på strategiska platser. Fastighetens miljöprofil och flexibla design, tillsammans med dess höga funktionalitet, gör den till ett idealiskt val för moderna hyresgäster.
– Med flytten till Åstorp kan vi erbjuda våra kunder ännu bättre lösningar och våra medarbetare en ännu bättre arbetsmiljö. Vi ville inte flytta för långt, eftersom det är viktigt för oss att behålla våra skickliga medarbetare,” säger Jonas Ahlgren, VD för Shelfless Sverige.