CBRE GI värvar från Pembroke och U-R

Annons

CBRE Global Investors tillkännager två nyrekryteringar till sitt nordiska team: Logan Werry har utsetts till Head of Asset Management Nordics, med början 1 maj 2018 och Jenny Nygren har utsetts till Transaction Manager Nordics med start i mitten av juni. Båda kommer att ha sin bas på Stockholmskontoret.

Logan Werry var tidigare anställd på Unibail Rodamco som Asset Manager Nordics med förvaltningsansvar för en portfölj med köpcentrum- och kontorsfastigheter i Sverige och Danmark.

Jenny Nygren kommer närmast från Pembroke Real Estate i Stockholm där hon var anställd som Director, Global Portfolio Management and Investments och ansvarig för analyser och investeringar.

Andreas Norberg, Head of Investment Operations Nordics:

– Jag är mycket nöjd med att vi har lyckats att rekrytera Logan och Jenny till vårt nordiska team. Logan har bred erfarenhet av tillgångsförvaltning och tillsammans med övriga i teamet kommer de kunna fortsätta utveckla vår portfölj. Vi har varit mycket aktiva under de senaste två åren med att utöka vår nordiska portfölj och vi kommer att fortsätta att utforska marknaden för ytterligare tillväxt. Jenny kommer att vara en viktig person i denna fortsatta expansion.

CBRE Global Investors portfölj i de fyra nordiska länderna uppgår till ungefär 1.200 miljoner euro i förvaltade tillgångar och består av kontor-, hotell-, handel- och logistikfastigheter.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Busy urban street with a glass-fronted office building, shopfronts, and pedestrians on the sidewalk beneath leafy trees.

Öppnar flaggskepp hos Axfast nära Hötorget

Satsar i hörnet Drottninggatan/Kungsgatan.

Ikano gör storköp från SEB Trygg Liv

Läs om vad som ingår i transaktionen.

Brick multi-story building with large rectangular windows, surrounded by green trees.

Genesta köper 140 bostäder

”Det här är precis den typ av fastigheter vi söker”.

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

Aerial cityscape of Berlin at sunset, with the Fernsehturm tall tower centered among domed churches and red-roofed buildings.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Tillbaka till förstasidan