Castellum säljer för 1,8 miljarder till nya Sinoma

Castellum har sålt 38 fastigheter i Stockholm och Göteborg till Sinoma för 1,8 miljarder kronor. Sinoma ägs av Balder och en svensk institution. Det är redan klart att nya Simona inte ska köpa mer.

Annons

Castellum har genomfört en avyttring av 38 fastigheter i syfte att kvalitetsförflytta, koncentrera och minska andelen mindre fastigheter i fastighetsbeståndet och då främst inom segmenten industri- och butiksfastigheter.

Underliggande fastighetspriset uppgick till 1.798 miljoner kronor.

Nordanö var rådgivare till säljaren.

Köpare är Sinoma Fastighets AB, där Balder är ägare till 49 procent och en ännu hemlig svensk institution tillsammans med Redito äger 51 procent. Det är Redito som sytt ihop köpet. (Uppdaterat: Institutionen är Folksamgruppen, läs mer här). Frånträde sker den 31 december 2018.

Redito uppger för Fastighetsvärlden att Simona inte ska växa genom ytterligare köp. Redito är däremot redo att göra liknande köp genom andra konstellationer.

Portföljen omfattar cirka 175.000 kvm och består främst av lätt industri och butikslokaler, men även lokaler för lager och kontor. Försäljningen innebär att Castellum koncentrerar beståndet till mer strategiska lägen och minskar andelen industri- och butikslokaler i portföljen. I och med denna affär lämnar Castellum Alingsås och Lerum. De största hyresgästerna utgörs av Autoadapt, Göteborgs Stad, Alingsås kommun, Stockholms Stad, Dagab och Despec.

60 procent av fastighetsvärdet finns i Göteborgsområdet och 40 procent i Stockholmsområdet.

Det totala hyresvärdet uppgår till cirka 166 Mkr. Vid frånträdet är den ekonomiska uthyrningsgraden cirka 91 % och den återstående kontraktslängden cirka 2,7 år.

Castellums koncernchef, Henrik Saxborn säger i ett pressmeddelande:

”Castellums portfölj består fortsatt av den noterade största kontorsportföljen och är en av de absolut största logistikportföljerna i Sverige. Affären innebär att vi kvalitetsförflyttar och koncentrerar vår portfölj till strategiska lägen. Det ligger i vår långsiktiga strategi att fortsätta växa och öka beståndets kvalitet och densitet genom såväl projekt som förvärv”.

Här är fastigheterna som ingår i affären:

Sigtuna: Rosersberg 2:21-22
Upplands Väsby: Skälby 2:9
Sollentuna: Ringpärmen 3, Revisorn 4
Järfälla: Bredgården 1:7
Stockholm: Domnarvet 18, Domnarvet 36, Lisenen 2, Vagnhallen 19, Torngluggen 1, Tornluckan 1
Huddinge: Ellipsen 3, Riggen 2
Haninge: Åby 1:223
Nacka: Skarpnäs 5:10
Alingsås: Stallet 3, Bulten 6, Gjutaren 26, Gjutaren 27, Filaren 1, Konfektasken 15
Lerum: Berg 1:76, Hede 2:11
Göteborg: Backa 192:4, Backa 192:6, Backa 192:10, Backa 193:1, Backa 196:6, Backa 197:2, Backa 29:24, Kärra 94:1, Kärra 96:1, Ellesbo 2:10, Tynnered 1:10, Rud 51:21
Mölndal: Skinntickan 1, Berguven 1
Kungsbacka: Bolsheden 1:4

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Han blir ny vd på Fastator

Tillträder 1 juli 2026.

Stort konsultbolag värvar och lanserar ny satsning

”Ett viktigt steg i den satsningen och stärker vår förmåga att skapa värde”.

Vincero säljer till HSB

Byggrättsvolymen uppgår till drygt 15 000 kvm.

Här kan nya SL-stationer ligga

Analysen har identifierat fyra sträckor med låg kollektivtrafikandel.

M2 ökar till över 50 procent av rösterna i Corem

”Det är ett tydligt uttryck för vår tro på Corems värde och framtid”.

Umeås stadsdel Stallbacken tar form

Planprogrammet innehåller bland annat 1 400 bostäder.

Rättstvist kan vänta för Peab

Olika syn kring stort utvecklingsområde utanför Stockholm. Toppolitikern: ”Det är inget jag tagit lätt på”.

Vill skapa nytt hotell på Söder

Planerar för påbyggnation av nyinköpt fastighet.

Fängslande köp – celler ombyggda till hostel

40 ombyggda fängelseceller.

Willhem köper för 200 mkr

Når nu nästan ett fastighetsvärde på 5 miljarder kronor i kommunen.

Muro köper från Prodire

Följer upp storköpen från M2 och Nivika.

Klart: Vann tävling om höga hus mitt i Göteborg

Tre byggnader som ska bli 56, 88 och 115 meter höga. Två lokala förslag utmanade.

80 000 kvm kan återlämnas efter Polestars problem

Tvingas avbryta storprojekt i attraktivt läge. Skulle bli del av historisk stadsutveckling mittemot landmärke.

Tillbaka till förstasidan