Castellum köper för 1,6 miljarder vid Torsplan

Castellum förvärvar ett stort kontorsprojekt i Hagastaden i Stockholm för ca 1,6 miljarder kronor från NCC. I entréplanet där ska det senare byggas en tunnelbaneuppgång. Samtidigt tecknas ett avtal med motparten, NCC, om försäljning av kontorsfastigheten Yrket 4 i Solna för 300 miljoner.

Annons

Cushman & Wakefield var rådgivare i affären.

För Castellum innebär det att bolagets strategi om ett allt modernare och bättre beläget bestånd fortsätter. Så sent som i september gjorde Castellum sitt första förvärv inom tullarna genom ett köp på västra Kungsholmen. I januari 2015 köpte bolaget en kontorsfastighet i Marievik, strax utanför tullarna.

Kontorsprojektet Torsplan 2, som förvärvas av Brostaden, kommer att omfatta ca 23.000 kvm flexibla och anpassningsbara ytor varav 18.800 kvm kontor och resterande delar handel/restaurang/gym samt 164 parkeringsplatser. Projektet uppförs med ambitionen att nå Breeeam Outstanding – en av de högsta miljö-certifieringsnivåerna i världen. Investeringen uppgår till ca 1,6 miljarder kronor och projektet beräknas vara färdigställt hösten 2016. Castellum har långfristiga, outnyttjade krediter om cirka 5 miljarder kronor, vilka kommer att utnyttjas till förvärvet. Tillträde är beräknat till första kvartalet 2017.

Torsplan 2 är välbelägen i Hagastaden avseende både service och kommunikationer med direkt närhet till såväl kollektivtrafik som Essingeleden. Dessutom planeras en tunnelbaneuppgång som färdigställs 2020 med direkt access till byggnaden. Hagastaden beräknas inom den närmaste tioårsperioden rymma 50.000 arbetsplatser.

I dagsläget är ca 71 procent av fastighetens ytor uthyrda och bland hyresgästerna finns Stockholms Läns Sjukvårdsområde (SLSO). Genomsnittlig avtalstid är 9,2 år vid beräknat tillträde. Affären är villkorad av att avtal tecknats på minst 75 procent av ytorna vid tillträdet. Fullt uthyrt beräknas hyresintäkterna uppgå till 76 Mkr efter avdrag för rabatter om ca 3 Mkr. NCC lämnar 24 månaders hyresgaranti på vakanta ytor från och med tillträdet.

– Hagastaden är det starkaste tillväxtområdet i Stockholm och förvärvet av denna välbelägna fastighet innebär en kraftfull fortsättning i arbetet med att utveckla portföljen i Stockholm, säger Henrik Saxborn, VD i Castellum.

– Vi fortsätter att koncentrera oss på utvalda delmarknader och bygger gärna vidare med fastigheter av hög kvalitet. Under 2015 har vi, utöver framtida bostadsprojekt, sålt fastigheter för 1 miljard kr och investerat i bland annat Kungsholmen och Marievik för cirka 750 Mkr. Avsikten är att fortsätta omstruktureringen av portföljen.

I samma affär säljer Brostaden kontorsfastigheten Yrket 4 i Solna om ca 11.000 kvm. Fastigheten, som ligger i Solna Business Park, har framtida kontorsbyggrätter om 35.000–40.000 kvm och affären är villkorad av en ny detaljplan. Försäljningspriset avgörs av byggrättsvolymen och för närvarande bedöms det uppgå till 280 miljoner kronor, vilket är i linje med senaste värdering. Yrket 4 frånträds då ny detaljplan vunnit laga kraft, vilket beräknas ske tidigast 2019.

Hyresintäkterna i Yrket 4 uppgår till ca 22 Mkr och vakansgraden är 7 procent. Totalt finns ett 40-tal hyresgäster i fastigheten; de största är Feelgood Företagshälsovård, Actic och Coresec Systems. Den genomsnittliga kontraktstiden är 1,5 år.

Fastighetsvärlden Idag 2015-12-10

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Galleria på Södermalm byggs ut – kan få hotell

Vill utveckla galleria i Stockholms innerstad. Planerar för fler entréer, utbyggnad och hotell.

Tyska centralbankens dilemma för miljarder

Miljardnota vid renovering kan tvinga fram flytt. Flera fastighetsägare redo att sälja.

Ligger bakom stort kontrakt i Göteborg

Ett av de största hyreskontrakten på ett år.

Hyr ut 2 000 kvm i Lilla Bommen

Göteborgskoncern samlar verksamheten i nytt huvudkontor.

Tjuvstartar med lyft av Centralstationen

FV berättar om Jernhusens nya projekt. Investering på över 100 miljoner kronor.

Köper portfölj med 14 fastigheter

Första affären i Sverige. Har efter affären 70 anläggningar.

Dom: Jättejubel hos Vasakronan och Wallenstam

Grönt ljus för projekt om 130 000 kvm.

A House hyr 2 500 kvm i Hagastaden

Satsar på nytt koncept. Öppnar femte anläggningen.

SBB krymper rejält efter affär – ny ledningsgrupp

Bantar personalstyrkan kraftigt.

Capman köper 478 lägenheter i 08-området

Köper två bostadsprojekt via forward funding.

Vasakronan och White gjorde som Ingmar Bergman

Föll på mållinjen när Mipim Awards delades ut. Antalet blågula vinster kvar på nio.

Replik: Vi driver branschen tillsammans  – lyft luren, SOCK

Efter kritik om att Coworking Awards inte är ett oberoende pris kommer replik från Workarounds vd.

Savills köper konkurrent

Priset är drygt 10 miljarder kronor.

Tillbaka till förstasidan