Taxiföretag Cabonline hyr 4.511 kvm kontorslokaler av Castellum i Solna. Bolaget utökar därmed sin förhyrning i fastigheten. Förhyrningen sker i fastigheten Gräslöken 1 som ligger intill Huvudsta centrum.
Cabonline är Nordens ledande taxiföretag med 3.000 anslutna åkerier och cirka 5.700 taxibilar i Sverige, Norge, Finland och Danmark med välkända varumärken som exempelvis TaxiKurir, TopCab, Taxi Skåne och Flygtaxi.
– Vi valde Castellum för att det är att det är ett stort fastighetsbolag med tydlig hållbarhetsstrategi och gott rykte som borgar för nöjda hyresgäster, säger Magnus Klintbäck, vd på Cabonline Stockholm.
Den aktuella fastigheten i Huvudsta har adresserna Anderstorpsvägen 20–26 och Jungfrudansen 25. Fastigheten innehåller totalt 7.000 kvm lokaler.
Castellum har i Stockholmsområdet även hyrt ut en butikslokal om 1.000 kvm i Mariehäll, Bromma, till Elektroskandia samt 390 kvm kontorslokaler på Torsgatan 30 (gamla Stockholm Vatten), i city, till Arvato Financial Solutions.
Martin Bjöörn, vd för Castellum Region Stockholm Norr:
– Min uppfattning är att marknaden trots pandemin tuffar på riktigt bra.