Castellum höjer utdelningen för 23:e året i rad

Enligt Castellums bokslutskommuniké för 2020 nådde bolaget tillväxt i förvaltningsresultatet med 7 procent och föreslår höjd utdelning för 23:e året i rad,

Annons

Castellums vd Henrik Saxborn menar att bolaget har bevisat att man kan fortsätta växa under svåra omständigheter med stark tillväxt i förvaltningsresultat såväl som i substansvärde.

  • Intäkterna för 2020 uppgick till 6.004 mkr (5.821 motsvarande period föregående år).
  • Förvaltningsresultatet uppgick till 3.380 mkr (3.146), motsvarande 12,35 kronor (11,52) per aktie, en ökning med 7 %.
  • Värdeförändringar på fastigheter uppgick till 3.863 mkr (3.918) och på derivat till –120 mkr (–111).
  • Årets resultat efter skatt uppgick till 5.615 mkr (5.650), motsvarande 20,52 kronor (20,68) per aktie.
  • Långsiktigt substansvärde (EPRA NRV) uppgick till 214 kr (195) per aktie, en ökning med 10 %.
  • Nettouthyrningen för perioden uppgick till 239 mkr (–24).
  • Nettoinvesteringarna uppgick till 4.267 mkr (1.974) varav 2.646 mkr (3.350) avsåg förvärv, 2 512 mkr (2 762) ny-, till- och ombyggnationer och 891 mkr (4.138) försäljningar.
  • Styrelsen föreslår för 23:e året i rad en höjd utdelning till 6,90 kr (6,50) per aktie, motsvarande en ökning om 6 % att utbetalas vid två tillfällen om vardera 3,45 kr.

Vid utgången av året hade Castellum större pågående projekt om 4,7 miljarder, varav 3,7 miljarder kornor startats under 2020, med en återstående investeringsvolym om 3,1 miljarder kronor Utöver det har bolaget en projektportfölj om ca 20 miljarder kronor i framtida projekt.

– De strategiska affärer vi har genomfört, med till exempel storsatsning i logistiknavet Brunna utanför Stockholm och avyttringen av en färdigutvecklad fastighetsportfölj till Blackstone, kommer modernisera vårt logistikbestånd genom ytterligare investeringar i nyproduktion. Castellum har en mycket stark bas för ännu snabbare tillväxt kommande år när våra stora pågående och fullt uthyrda projekt börjar ge avkastning, säger Henrik Saxborn.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Vill vara det varmaste och vänligaste arkitektkontoret

FV Fokus. FV frågar ut Johan von Wachenfeldt vd på Krook & Tjäder Vikten av entreprenörsanda. Konsten att växa i lågkonjunktur. Ökade krav på flexibilitet

Fabege nära storaffär med Solna stad

Hittat lösning på ett kommande problem.

Nu säljs sista dyrgripen

Ett omfattande byggnadsprojekt med ett värde på 600-700 mkr strax utanför tullarna är det sista som återstår i beståndet.

Juryn: Det här var bästa uthyrningen 2024

FV:s jury har för tioende året korat årets bästa uthyrning.

Hufvudstaden mot trenden – har sänkt vakansgraden

Redovisar nyckeltalen för 2024.

Castellum lägger bud på Entra

Ökar innehavet till budpliktsgränsen. Storägaren Balder svarar direkt.

Affärsanalys

Strategisk manöver i en svår marknad

Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Domen: Endast ett av 19 områden får sänkt vakans

Andelen tomställt i Stockholms CBD ökat med 50 procent på ett år. Ett område sticker ut och har sänkt vakansen – och bedöms få ännu lägre siffror framöver.

Corem säljer åtta till Emilshus för 520 mkr

Börsbolagen gör stor affär i enskild kommun. FV berättar om fastigheterna.

JLL: Vändningen i Sverige överträffar övriga Europa

Thomas Persson: ”Fastighetscykeln har vänt. Investerarbasen har breddats och gapet i prisförväntningar är nu lättare att överbrygga.”

Tillbaka till förstasidan