Castellum fyller 4.100 kvm på Torsgatan med egna United Spaces

Castellumägda United Spaces expanderar sin verksamhet kraftigt i centrala Stockholm genom att hyra 4.100 kvm i Castellums fastighet på Torsgatan 22–30.

Annons

Byggnaden, på på Torsgatan 22–30, som United Spaces flyttar in i och som ägs av Castellum är det historiska landmärket som i folkmun ofta kallas för Stockholm Vatten och som tidigare inrymde huvudkontor för Stockholm Gasverk samt Stockholm Vatten.

– Det här är en viktig milstolpe för United Spaces då vi etablerar vår andra coworking-arena i centrala Stockholm och ökar vår yta med över 60 procent. Vi får dagligen förfrågningar om medlemskap från företag som vi dessvärre inte haft möjlighet att erbjuda plats då vi har full beläggning i Stockholm i dagsläget. Den nya arenan på Torsgatan ger United Spaces möjlighet till att växa och erbjuda ännu flera företag ett nytt hem. Därtill känns det extra roligt att få flytta in i en fastighet som andas historia och har en fantastisk interiör, säger Yvonne Sörensen Björud, vd United Spaces.

Kontorsytan som består av tre plan innehållande omkring 550 kontorsplatser och 28 mötesrum kommer att ritas av den välrenommerade arkitekt- och designbyrån Specific Generic.  Målet är att kombinera de K-märkta lokalerna som ursprungligen ritats av den kända arkitekten Ferdinand Boberg med en interiör som blir ett möte mellan historia och framtid. Inflyttning beräknas till september 2020.

– Vi är väldigt glada att få hälsa vårt dotterbolag United Spaces välkomna som hyresgäst. Castellum   äger flera byggnader i området och har som ambition att tillsammans med Stockholms Stad och andra fastighetsägare skapa ett levande område runtomkring Torsgatan, säger Martin Bjöörn, region-vd Stockholm-Norr på Castellum.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Energifyllt värre på heldag om Mälardalen

Flera miljardsatsningar pågår och ännu fler väntas. Avundsjuka från andra kommuner.

Pandox köper för 350 mkr

Förvärvar hotell i slutskedet av färdigställande i norra Sverige. Ersätter tidigare hotell.

Vill sälja stor anläggning vid Edsviken

Går med vinst, men kraven framöver ökar.

Sålt för 41.000 kr/kvm mitt emot 3arena

Fastighet med 50 lägenheter byter ägare.

”Se byggnaden som en smartphone”

Koncernchefen på BMS-företaget Nordomatic tror att framtidens byggnader kommer att vara digitala, smarta och tillgängliga under hela dygnet.

Avslutar Sernekes största projekt för 350 mkr

Tar över konkursade bolagets prestigeprojekt.

South Bay satsar vidare – nu med 25.000 kvm i Västerås

Startar projekt. Hyrt ut hälften.

Tillbaka till förstasidan