Castellum försöker sälja portfölj med livsmedel

Det är minst sagt småsegt på transaktionsmarknaden. Castellum frestar nu, enligt uppgift till FV, marknaden med sju fastigheter om totalt 26.000 kvm lokaler där hela 75 procent utgörs av livsmedel.

Annons

Castellum har i samband med delårsrapporterna sagt att det kan väntas ytterligare försäljningar som en väg för att uppnå de nyckeltal som man strävar efter.

Nu frestar alltså bolaget marknaden med en portfölj där Ica och Willys är stora och starka hyresgäster, alltså livsmedelssegmentet som varit attraktivt genom pandemin och därefter.

De fastigheter som ingår i Castellum paket:

  • Direktören 8 i Västerås. Hyresgäst: Ica Supermarket (2.000 kvm)
  • Gumsbacken 12 i Nyköping. Hyresgäst: Willys (13.200 kvm)
  • Gumsbacken 15 i Nyköping. (byggrätt). Fastigheten ligger längs E4:an, vid den södra infarten till tätorten.
  • Ran 20 I Uddevalla. Hyresgäst: Ica Supermarket (1.650 kvm)
  • Plommonet 12 i Alingsås. Hyresgäst: Ica Supermarket (2.100 lvm)
  • Eketånga 24:56 i Halmstad. Hyresgäst: Willys (4.050 kvm). Fastigheten ligger vid Flygstaden.
  • Eketånga 3:204 i Halmstad. Hyresgäst: Ica Supermarket (2.400 kvm).

Castellum har under en längre period sålt fastigheter med butiksinnehav, bland annat sådant som bolaget ägt länge och även sådant som kom in i bolaget via Norrporten (främst i Luleå). Delar av det som saluförs nu kommer från Kungsledens bestånd.

I de stora försäljningen till Diös i slutet av 2016 ingick bland annat galleriorna  Shopping och Strand i Luleå och MVG-gallerian i Umeå.

2019 sålde Castellum flera fastigheter i Boländerna i Uppsala till Svenska Handelsfastigheter. Det beståndet innehöll stora vakanser som den nya ägaren snabbt fyllde upp.

Castellum äger fortfarande ett ganska betydande inslag av handelfastigheter, enligt Fastighetsvärldens kännedom. I Linköping och Jönköping har bolaget exempelvis City Gross som hyresgäst. I Linköping har man även Ica Supermarket som hyresgäst och i Lund Willys. Även i Malmö äger man handelsfastigheter.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Priserna på bostäder sjönk åter i december

Fem experter ger sin syn på utvecklingen för 2025.

Utmanar: Trio startar upp nytt konsulthus

Har massor av genomförda affärer i bagaget.

Revelop värvar från Partners Group

Thomas Sipos: ”En viktig milstolpe i vår tillväxtresa.”

Vasakronan hyr ut 8.800 kvm

Tar över lokaler efter storbank som flyttar. FV berättar vilka som tappar hyresgäster.

Byrån växlar upp – värvar tolv specialister

Växer till totalt 140 medarbetare och har nu ett expertteam om totalt 20 medarbetare för frågor inom fastighet och entreprenad.

Corems glädje över 30.000 kvm efter tidigare bakslag

Förlängt två stora avtal.

Lämnar Revelop för C&W

Får toppjobb vid rådgivningsfirman.

Ny topp hos Stena

Tar över 9.000 bostäder och 250.000 kvm kommersiella lokaler

Prisrekord i Malmö – i vattennära läge

Läs om den aktuella lägenheten.

Miljardaffär på Östermalm

Stor transaktion i Stockholms innerstad i mål.

FV kartlägger: Så har Fabeges centrala bestånd ändrats

45 fastigheter har blivit 25. FV berättar om förändringen.

Nobbar försäljning: ”Pengar inte allt”

Populärt vattennära läge. Berättar för FV att försäljningsprocessen skjuts fram i två år.

Porträtt

Trivs i smått och stort

Han vill vara nära affärerna och blir rastlös när det inte händer något – även på semestern. Läs FV:s porträttintervju med Patrik Kallenvret.

SLP miljardköper – ”Vårt hittills största förvärv”

Förvärvar fem fastigheter för 1,4 miljarder. Säljaren avyttrar efter kort innehav.

Tillbaka till förstasidan