Caroline Svedbom öppnar butik i Sturegallerian, på Grev Turegatan, i Stockholm.

Caroline Svedbom öppnar större butik i Sturegallerian

Smyckesdesignern Caroline Svedbom öppnar en flaggskeppsbutik i Sturegallerian, vid entrén på Grev Turegatan.

Annons

Fastighetsägare är ADIA. Det är DEAS som förvaltar Sturegallerian och som har utfört uthyrningen. TAM Group leder projektutvecklingen av det stora kvarteret.

Därmed stänger smyckesdesignern Caroline Svedbom sin butik på Riddargatan 12 i närheten. Den nya adressen blir Grev Turegatan 9. Butiken där öppnar 6 december.

Lokalytan är 208 kvm.

I annonser efter tidigare hyresgäst har hyran uppgetts till 129.264 kronor/mån exkl. moms (motsvarande 7.450 kr/kvm/år). Vad den blir för den nya hyresgästen saknar FV kännedom om. Tidigare har Affordable Luxury hållit till i lokalen.

Caroline Svedbom har ytterligare två egna butiker, på Fredsgatan 1 i Göteborg, med Vasakronan som hyresvärd, och på Skomakargatan 1 i Malmö, med en stiftelse som hyresvärd.

Caroline Svedbom hade för fyra-fem år sedan en mindre butik i Sturegallerian, innan flytten gick till Riddargatan 12. Nu återvänder alltså den hyllade smyckeskedjan till en större butikslokal.

Smyckena finns även hos ett flertal återförsäljare i 17 länder och återfinns i exklusiva multibrandbutiker, hotell och varuhus som Bloomingdales, Galleries Lafayette och Harvey Nichols.

Caroline Svedbom inledde sin kreativa resa i unga år, uppväxt i en familj med över 120 års erfarenhet inom smyckesindustrin i Vetlanda.

Varje smycke från Caroline Svedbom är handgjort i en familjeägd verkstad som ligger belägen utanför Aten i Grekland. Smycken från Caroline Svedbom bärs ofta av medlemmar ur den kungliga familjen.

– Vi är mycket glada över att välkomna Caroline Svedbom tillbaka till Sturegallerian. Hennes handgjorda smycken passar perfekt in i vår mix av kvalitetsvarumärken och bidrar till vår vision om att erbjuda en kvalitativ och inspirerande shoppingupplevelse, säger Sandra Pärn, Centrumchef för Sturegallerian.

Caroline Svedbom ser fram emot att återigen vara en del av Sturegallerian:

– Det känns fantastiskt att vara tillbaka i Sturegallerian, en plats som alltid varit nära mitt hjärta. De eleganta lokalerna och den unika atmosfären passar perfekt för våra smycken, och jag ser fram emot att återigen möta alla våra kunder här, säger Caroline Svedbom.

Här öppnar Caroline Svedboms nya flaggskeppsbutik. Foto: Fastighetsvärlden
Det var här, i Vetlanda, som resan började. Foto: Fastighetsvärlden
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tre team vann hett område

Fult område ska få ett rejält lyft, Vatten- och citynära läge ska bli attraktivt.

Tillbaka till förstasidan