Carlyle tar med Skanska i stort brf-projekt

Omvandlar flera kontorshus till 270 bostadsrätter. Carlyle och Skanska bildar ett gemensamt bolag för att utveckla 270 bostadsrättslägenheter i Nacka Strand. Det handlar om konvertering av befintliga kontorsbyggnader till bostäder. Ett samägt aktiebolag, som ägs till lika delar av Skanska och Carlyle, har bildats för projektet. Bolaget förvärvar och tillträder fastigheten Sicklaön 13:79 på Augustendalsvägen när detaljplanen har vunnit laga kraft.

– Byggnaden ligger precis vid vattnet i Nacka Strands bästa läge. Här kommer vi att kunna erbjuda attraktiva bostäder med hög standard alldeles intill vattnet, säger Fredrik André, affärsutvecklare, Skanska Sverige AB.

– Vi förvärvade Nacka strand för att utveckla området till en levande stadsdel med en väl avvägd andel bostäder, arbetsplatser och kommersiell service. Genom samarbetsprojektet med Skanska utvecklar vi fastigheten på Augustendalsvägen till 270 unika bostadsrätter, säger Henrik Orrbeck, Nordenchef, Carlyle Real Estate.

Många av bostäderna kommer att ha rymliga balkonger med strålande utsikt över Stockholms inlopp. Säljstart planeras till hösten 2015 och projektet kommer att marknadsföras under namnet The View.

Byggtiden beräknas till cirka två och ett halvt år.

Tidigare har Carlyle även bildat ett joint venture med Oscar Properties avseende konvertering till bostäder i en annan fastighet i området.

Kilpatrick Townsend var juridisk rådgivare till Carlyle i samband med dess omstrukturering och utveckling av fastighetsbeståndet i Nacka Strand liksom i den tidigare affären med Oscar Properties..

Fastighetsvärlden Idag 2015-02-11

Fler Nyheter från förstasidan

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Miljardaffär med köpcentrum

Två välkända handelsanläggningar byter ägare.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 16 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Rik privatfamilj vill köpa – redo förvärva för miljarder

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Tillbaka till förstasidan