Gör en av årets största uthyrningar. Carlyle hyr ut över 6 000 kvadratmeter till nya hyresgäster i Startboxen vid Järva Krog, intill E4:an, norr om Stockholm. Den största delen av ytan, 5 500 kvm, kommer att upptas av ett 3-stjärnigt hotell. Operatören önskar ännu vara anonym.
– Nu är det inte längre den tomma fastigheten. Det känns väldigt bra att i en utmanande hyresmarknad ha lyckats attrahera nya hyresgäster till Startboxen och det kommer att underlätta uthyrningsarbetet framöver, säger Anders Hörnqvist, fastighetschef Carlyle Norden, till Fastighetsvärlden och berättar att hyresnivån för hotellet är i paritet med bra kontorshyror i området. Beloppet påverkas inte av rumsbeläggningen på hotellet.
Hotelloperatören hyr hela mittdelen vid atriumet på ett hyreskontrakt som löper på 11 år. Operatören står för merparten av de investeringar som krävs i fastigheten.
Carlyle förvärvade Startboxen 3 i Frösunda, i ett paket med Globenfastigheterna, från Whitehall i juni 2007. Fastigheten är Icas tidigare huvudkontor och hade redan vid förvärvet stått tomt i några år. Carlyle har i samband med hotelluthyrningen även hyrt ut totalt 600
kvadratmeter till två andra hyresgäster. Startboxen har totalt cirka 18 000 kvm kontorsyta och i och med de senaste hyresgästerna minskar vakansgraden från 79 procent till 48 procent.
Fastighetsvärlden Idag 2009-10-09
Lediga jobb
Fler Nyheter från förstasidan
Niam lanserar nytt forum för unga talanger
”Det finns många unga som har fantastiska idéer som av olika anledningar inte når fram.”
Adidas gör comeback mitt i Stockholm
FV avslöjar stor butiksuthyrning i bästa läge i centrala huvudstaden.
Helios GT30 fyller tio år
”Vi byggde något som inte fanns i Sverige.”
Vill riva Ullevi och bygga på Heden
Om möjlig investering på 1,6–1,8 miljarder kronor oroar.
Wallfast får markanvisning i utvecklingsområde
Utökar i Stockholm.
80-åring vill köpa skandalkåken – stoppas igen
Försäljningen av fastigheten via auktion har nu tillfälligt pausats.
880 nya bostäder i Optimus
Ska formas utifrån områdets industrikaraktär.
Hämtar värden ur det förgångna
FV Fokus Utfrågning av Olof Philipson, vd på Gatun Arkitekter. ✓ Värdet av återbruk. ✓ Inte vara ja-sägare. ✓ AI i arkitekturen.
FV Quiz: USA, fastigheter och VM
Var i USA har Engelbert investerat? Vilket lag sponsras av Lundbergs bolag? Testa dina kunskaper om USA, fastigheter och VM!
Peab köper mark för 280 bostäder
Fortsätter att investera i stort utvecklingsområde.
EU-krav riskerar stoppa byggen
”Vi har inte riktigt knäckt den frågan hur vi ska hantera det, så att man inte ersätter äpplen med päron”
AL byggstartar 27 000 kvm i Slakthusområdet för 2 mdr
Byggs granne med 3Arena. Stort hyresavtal.
Skanska säljer till Folksam för halv miljard
Projekt med drygt 140 lägenheter byter ägare.
Lista: Så har Folksam köpt för 50 miljarder på tio år
FV listar alla 33 affärer sedan 2015. Läs om fastigheterna och köpeskillingarna.



















