Fastighet i västra Ursvik, där Tvärbanan kommer att gå framöver.

Capman köper projekt om 289 bostäder från Reliwe

Capman förvärvar ett forward funding-projekt om 289 hyreslägenheter i Ursvik, Sundbyberg, från Reliwe. Bostadsprojektet ska stå klart i början av 2027. Köpeskillingen är hemlig, men FV bedömer priset till en bit över 750 miljoner kronor.

Annons

Capman gör förvärvet till sin pan-nordiska core bostadsfond. Det är det andra förvärvet i Sverige till fonden.

Utöver 289 hyreslägenheter innehåller projektet även ett garage med plats för 85 bilar och två mindre kommersiella lokaler. Total BOA är cirka 13.000 kvm och 200 kvm LOA. Adressen är Ladugårdsgatan 27.

– Vi är glada att genomföra vår andra investering i Sverige för vår bostadsfond, vilket även är den första inom Storstockholmsområdet. Detta högkvalitativa projekt är ett perfekt tillskott till den befintliga portföljen och är väl i linje med fondens strategi att ytterligare expandera sin närvaro i Sverige. Projektets starka hållbarhetsprofil påvisar även vårt engagemang att investera på ett ansvarsfullt och hållbart sätt, säger Pontus Danielsson, Investment Associate på CapMan Real Estate.

– Vi är entusiastiska över denna investering och ser fram emot att fortsätta expandera vår portfölj i Sverige och hela Norden de kommande åren,” kommenterar Magnus Berglund, Partner och Head of CapMan Real Estate Sweden och Norway.

Gurmo Endale, Partner på Reliwe:

– Vårt fokus på kvalitativa projekt i starka lägen ger oss flexibilitet i olika marknadsförhållanden. Vi har byggt en dedikerad organisation inriktad på bostadsutveckling som gör det möjligt för oss att utveckla projekt i stor skala. Som utvecklare ser vi fram emot att fortsätta stödja CapMans fortsatta tillväxt de kommande åren. Vi är imponerade av CapMans operativa team och ser fram emot ett nära samarbete med dem samtidigt som vi levererar ett fantastiskt bostadsprojekt i Ursvik.

CapMans första förvärv till den aktuella bostadsfonden ägde rum från Serneke i Örebro våren 2022.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tre team vann hett område

Fult område ska få ett rejält lyft, Vatten- och citynära läge ska bli attraktivt.

Tillbaka till förstasidan