CA Fastigheter ökar till 60.000 kvm i Berlin

Annons

Förvärvar bostadsportfölj från REInvest. Kalmarbaserade CA Fastigheter har via dotterbolag förvärvat en bostadsportfölj i Berlin av REInvest German Properties. Fastigheterna har 12.000 kvm uthyrningsbar area varav huvuddelen består av hyreslägenheter. Fastigheterna är belägna i bra lägen som Charlottenburg, Kreuzberg och Prenzlauer Berg.

– Vi är fortsatt positiva till bostadsmarknaden i Berlin och förvärvet är helt i linje med vår ambition att öka vår exponering. Vi är även efter detta förvärv intresserade av att göra ytterligare förvärv i Berlin, säger CA Fastigheter AB:s VD Johan Damne.

Efter förvärvet, som tillträds i månadsskiftet april/maj, uppgår CA koncernens totala uthyrningsbara area i Berlin till ca 60.000 kvm.

Fastighetsvärlden Idag 2015-05-05

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Axfast hyr ut till lyxkrog vid Gustav Adolfs torg

Uppmärksammade stjärnkrögare lägger ner hyllad Michelinkrog och öppnar på ny adress.

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Giles Membrey, Rioja Estate Ltd. Löddeköpinge. Malmö Designer Village.

Nu startar bygget av 27.000 kvm lyxoutlet

Beräknas kosta 1,8 miljarder. ”En stor dag – nu får vi ett datum för öppning.”

Tar över helt efter Kvalitenas konkurs

Elva fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler. Läs om värdet.

Atrium Ljungberg räddar kvar Ericsson på 31.500 kvm

Stort hyresavtal om 30.000 kvm. Bantar lokalytan med 15 procent – men mycket mindre än väntat. Kan möjligtvis ha betydelse för Kista.

Diös hyr ut 4.100 kvm i tidigare galleriaytor

Fyller upp ytor som tidigare var del av galleria. Framgångsrikt pusslande.

Krönika

Börsklipparna och friskolorna

”Den som startar en friskola för att bli rik kan fortsätta med detta.”

95% av långivarna nobbar Batljans förslag

Bakslag för Ilija Batljans förslag till lösning.

Så högt blev priset vid den stora affären vid Hötorget

FV berättar om köpeskillingen. Läs även om andra kvadratmeterpriser vid affärer i city den senaste tiden.

Life i konkurs – 79 butiker

23 av butikerna finns i Stockholmsområdet, varav sex inom tullarna.

Tillbaka till förstasidan