CA Fastigheter nyrekryterar till ny roll

CA Fastigheter har rekryterat Daniel Bruun som ny affärsområdeschef för Projekt & Invest. Daniel arbetar idag som Investment Manager på P&E Persson AB och har en tidigare bakgrund inom byggbranschen.

Annons
Daniel Bruun.
Visa faktaruta

Rollen som affärsområdeschef Projekt & Invest är en ny central roll i organisationen för att stärka vår projektverksamhet och support ut till regionerna, samtidigt som det är ett steg i vår pågående generationsväxling. Daniel tar plats i CA Fastigheters ledningsgrupp.

”Vi har en gedigen projektportfölj att förverkliga, och Daniel kommer vara ett bra tillskott för att leda detta viktiga arbete framåt tillsammans med övriga i teamet, säger Malin Claesson Stenström, CA Fastigheters VD”.

”CA Fastigheter är ett bolag med fina värderingar, hög kompetens och långsiktiga ägare. Jag ser verkligen fram emot att få träffa alla medarbetare och tillsammans utveckla bolaget vidare. Jag är stolt över förtroendet jag fått och gläds åt att ansluta till bolaget, säger Daniel Bruun, i en kommentar” .

Daniel tillträder sin nya roll under våren 2025.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljardbelopp i potten

Stockholms Stad går miste om stora intäkter efter motgång i tomträttsmål gällande cityfastigheter.

”Borde inte vara så lätt att överklaga”

NCC i full fart med sitt 52.000 kvm-bygge. Tomas Carlsson kommenterar processen för FV och ger sin syn på fastighetsmarknaden.

Fem arkitektfirmor ska ge jättefastighet ett lyft

En av Stockholmsområdets största fastigheter. ”Samlar spetskompetens”.

Varnar om Centralstaden: ”Katastrofpotential”

Länsstyrelsen förväntas begära förlängd svarstid på samrådet.

Planerar för 600 hotellrum

Tre projekt ganska nära varandra.

Förvärvar för 230 mkr

Har som mål att köpa för 1,5 miljarder kronor under resten av året.

Fredrik Bele, Resona

”Investerarmarknaden för hyresrätter har vaknat till liv”

FV Fokus. FV intervjuar Fredrik Bele, vd på Resona.  Om att öka produktionen med tre gånger.  Om att Johan Skoglund klev in som delägare.  Om börsnotering.  Om överklagandeprocesser.

Här öppnar Stordalen sitt minsta hotell i Sverige

”Det kommer att bli ett ikoniskt hotell och det går rakt in i hjärtat”. Vasakronan sålde nyligen fastigheten för 47 miljoner kronor.

Från 7 till 60 miljarder – Wihlborgs firar 20 år på börsen

”Genom finanskris, pandemi, lågkonjunktur och geopolitisk oro har vi stått stadigt men aldrig stilla”.

Krönika

Jag har en dröm!

Anna-Carin Telin om en lösning som skulle kunna revolutionera bostadsmarknaden för unga.

Intea tillförs miljard

Ett antal svenska och internationella institutionella investerare deltog i emissionen.

Thomas Holm: ”Vi är redo för fler stora förvärv”

Snart 10-årsjubileum. Slutfyndat på 7–14 procents yield? Jakten på rätta objekten. Färre säljare. Funderingarna kring Bromma Blocks.

SHF i miljardköp från Niam

Affär med 48.000 kvm lokaler. Yielden är 6,2 procent. Följer upp köpet av Bromma Blocks.  FV summerar bolagets största affärer.

Logistea köper Lykofastighet

Gör affär i Vansbro. Långt hyresavtal.

Tillbaka till förstasidan