Centerpartiet vill levandegöra Stadgårdskajen med bostäder, promenadstråk, en grön park, kallbadhus, småbåtshamn och kommersiella lokaler. Illustration: Anders Berensson Architects.

C vill däcka över Stadsgårdskajen

Nya Slussen tar form. Saknas nu gör främst den nya underjordiska gallerian, AL:s kontorshus och nya Nobel Center. Nu vill Centerpartiet fortsätta stadsutvecklandet österut, genom att överdäcka Stadsgårdskajen. Planen innehåller 25.000 kvm kontor och 180 bostäder.

Annons

Liknande förslag har dykt upp ungefär var femte år under de senaste decennierna.

– Utsikten från söders höjder skojar man inte bort. Att inte ta tillvara på den och det vattennära och unika läget är rent slöseri. Stadsgårdskajen är idag en av Stockholms mest svårtillgängliga platser och består i princip bara av en bullrande trafikled idag. Det vill Centerpartiet ändra på och göra platsen grönare och roligare, säger Jonas Naddebo, gruppledare för Centerpartiet i Stockholm stad.

Centerpartiet vill se ett levande stadsområde. Nyckeln till det är att överdäcka trafiken med terrasserade byggnader som bildar en trappa ner mot vattnet. Genom att anpassa byggnationen till klippornas topografi bevaras utsikten samtidigt som husen smälter in I miljön.

– På taket till byggnaderna vill vi anlägga en gångväg som sträcker sig hela vägen från Slussen till Fåfängan vilket skapar ett sammanhängande stråk genom området. För att stärka områdets koppling mellan stad och vatten vill vi också anlägga trapper som leder ner från klippan till Stadsgården. Dessa ansluter till olika noder vid vattnet. En grön park, en småbåtshamn, ett kallbadhus och en scen, säger Jonas Naddebo.

Byggnaderna innehåller 180 större bostäder vilket är en bristvara på Södermalm. Dessutom 25.000 kvadratmeter kommersiella lokaler och kontor vilket ger möjlighet att skapa en aktiv och attraktiv miljö längs vattnet. De nya byggnaderna bör också integreras med redan befintliga Fotografiska och Stadsgårdsterminalen vilket skulle stärka deras roll i området. Förslaget innebär också att färje- och nyttotrafiken i Masthamnen kan fortsätta bedrivas och utvecklas.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Förvärvar Alectas andel i Ancore – affär på 8 mdr

FV berättar om alla fastigheter som ingår i affären. En har plockats bort.

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Helamerikansk affär om 670 mkr i Sverige

Totalt nästan 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Ikano förvärvar 300 bostäder

”Vi tittar aktivt på olika affärsmöjligheter på våra marknader”.

Nöjessatsning i Täby i konkurs – bakslag för URW

Totalt nästan 5.000 kvm berörs.

Liseberg stämmer Trygg-Hansa – miljardkrav

Vd:n: ”Vi ser därför ingen annan väg framåt än att lämna in en stämningsansökan”.

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

Tillbaka till förstasidan