Foto: Natalie Greppi

Bygger ut stadshuset i Varberg med 1.500 kvm

Stadshuset i Varberg står inför en omfattande om- och tillbyggnad för att skapa fler arbetsplatser och en bättre arbetsmiljö åt kommunens medarbetare. Stadshuset byggs nu ut med 1.500 kvm.

I dagarna tecknade kommunala Varbergs Fastighets AB entreprenadavtal med byggföretaget MVB.

Det finns ett stort behov av ytterligare kontorsytor i Varberg centrum för kommunens medarbetare. Därför planeras nu för en om- och påbyggnad av Stadshus C/Kv.Postmästaren.

– Det är ett stort och spännande projekt! Tillsammans med MVB och hyresgästen Varbergs kommun, ska vi nu förvandla hela kvarteret Postmästaren till att innehålla olika ytor för samhällsservice och kontor för kommunens medarbetare, säger Martin Rylander, vd Varbergs Fastighets AB.

Varbergs Fastighets AB äger Postmästaren 14 och 16, som tillsammans utgör hela kvarteret. Ombyggnaden genomförs för att möta kommunens behov av fler arbetsplatser samt även kunna erbjuda kommunens invånare ytor för olika former av samhällsservice.

Större delen av kvarteret är redan idag kontor för kommunens medarbetare. För att lokalerna ska kunna växa planeras en påbyggnad av en tredje våning på de huskroppar som idag är i två plan. Totalt tillkommande nya lokalyta är 1.500 kvm fördelat på 190 kvm på plan ett, 150 kvm på plan två  1.170 kvm för det nya våningsplanet.

– Det är fantastiskt roligt att vi kan fortsätta vårt goda samarbete med Varbergs Fastighets AB och tillsammans vidareutveckla staden. Kvarteret Postmästaren är en central byggnad och den om- och tillbyggnad som vi nu gör kommer att medföra fler arbetsplatser och en mer hållbar miljö för alla som arbetar i huset, vilket är helt i linje med våra egna satsningar på hållbart byggande, säger Henrik Ljungdahl, vd MVB Väst AB

Projektet ska genomföras som en totalentreprenad i partnering. Preliminär byggstart är januari 2023 med beräknad färdigställande december 2024.

Fler Nyheter från förstasidan

Toppmäklaren omhäktad

Åtalstiden förlängs  för den profilerade vd:n som misstänks för grovt bedrägeri och penningtvätt.

Planerar sälja i Stockholm

Agerar i det privata bolaget. Pengarna från försäljning ska användas till att betala skuld.

FV Quiz

FV Quiz: Sportstjärnorna och fastigheterna

Vad kan du om idrottsstjärnornas investeringar i fastighetsbranschen?

Det finns fortsatt torrt krut hos bolagen enligt FI-chefen

Daniel Barr, generaldirektör på Finansinspektionen tror inte att fastighetssektorn är i kris även fast läget är allvarligt.

Lansa köper vid Karlatornet

138 nybyggda bostäder. Första etableringen i Göteborgs stad.

Sandvik stannar och bantar HK

Förlängt hyresavtalet för huvudkontoret med 4.000 kvm.

”Ett helt gäng bolag kommer försvinna”

Landshövding och generaldirektör medverkade på Fastighetsdagen. Läs om några av höjdpunkterna och se flera bilder.

Säljer i innerstaden efter 110 år

Innehåller lägenheter samt kontorslokaler. FV berättar om priset.

Bonnier hyr ut 2.100 kvm till Domstolsverket

Första utflytten från Vasakronan.

Rekordstor fond om 42 miljarder

”En unik konkurrenskraft”. FV berättar hur mycket som redan förvärvats, vad som är aktuellt och vad som anses extra viktigt.

KKR köper 1.200 bostäder i Finland – siktar på Sverige

Har fokus på främst två segment.

”Inga tecken på minskade topphyror – tvärtom”

De ”dolda” vakanserna ökar, men ändå positiva signaler kring kontorets framtid.

Ny aktör siktar på miljardköp i centrala Stockholm

Fokus på innerstaden. Berättar för FV om strategin och vad som gör bolaget speciellt.

Tillbaka till förstasidan