Brödernas öppnar 19:e enheten – Kungsleden hyr ut

Kungsleden har tecknat ett femårigt hyresavtal i fastigheten Tegnér 15 i Växjö där Restaurang Brödernas blir ny hyresgäst.

Brödernas grundades 2016 av bröderna Jonas och Joakim Wiklander i Stockholm och finns nu med 19 restauranger runt om i Sverige. Tillsammans med entreprenörerna Monir Kalgoum och svenska NHL proffset Mika Zibanejad (New York Rangers), driver de nu kedjans expansion vidare till södra Sverige.

– Växjö är en attraktiv plats för vår satsning när vi expanderar vidare utanför Stockholmsområdet. Tillsammans med Kungsleden har vi fått till en modern restaurang med rymliga ytor i ett centralt läge, säger Joakim Wiklander, en av grundarna och vd för Brödernas.

I fastigheten Tegnér 15, där Brödernas flyttar in, finns även Tegnérgallerian som Kungsleden utvecklade för några år sedan och som utgör en del av shoppingstråket i centrala Växjö.

I förra veckan meddelade Kungsleden att man även hyr ut till Trafikverket i samma fastighet.

– Vi är mycket glada för att Brödernas väljer att etablera sin senaste restaurang hos oss i Växjö. Tillsammans skapar vi en ny mötesplats för Växjöborna och bidrar till att Tegnérhuset utvecklas till en del av en levande stadskärna, säger Ulrica Sjöswärd, regionchef på Kungsleden.

Fler Nyheter från förstasidan

Kommun köper av SBB

FV summerar affärer för 1,4 miljarder kronor.

Läs utdrag ur boken ”Erik Paulsson – Superentreprenören”

FV publicerar utdrag som berättar om Erik Paulssons fantastiska resa. Läs även om ett flertal branschprofiler som berättar om sina möten med Paulsson.

Köper för miljard av Ica

Bolagets största transaktion hittills.

Bantar HK med 30 procent i centrala Stockholm

Letat lämpliga lokaler sedan början av 2023. Stannar inom fastigheten.

Juryns val: Gör bäst affärer – fem nominerade

Meriterad jury nominerar Årets transaktionskonsult. Läs även om vinnarna sedan starten.

Erik Skalin lämnar JLL

Jobbat med uthyrning i 20 år.

Gorosch till Catella

Blir ny vd för Corporate Finance Sverige.

Chocksänkning av räntan kan vänta under 2024

Enligt prissättningen på räntemarknaden väntas en chocksänkning av styrräntan 2024 och Europeiska centralbanken väntas ta täten.

Joachim Kuylenstierna lämnar vd-jobbet

Efter granskning: Inga oegentligheter i Fastator. ”För bolagets bästa avgår jag.”

Vann budkamp om hett hotell – premiärköp i Sverige

Rekordstort intresse för fastighet i centrala Stockholm.

Niam slår till med miljardköp i centrala Stockholm

Förvärvar kontorsfastighet. Chockbesked för säljaren.

Nrep anställer sex nya medarbetare

Rekryterat från bland andra Vasakronan, Heimstaden och Unibail Rodamco Westfield.

Förvärvar mitt på Södermalm

Del av rekordaffär som skakade om branschen.

Bilder: Så blir projekt om hela 4 miljarder

Satsar i Stockholms stad. Planerar för 580 bostäder, kontor och hotell. Läs även om ambitionen för 27:e våningen!

Tillbaka till förstasidan