Skanska Fastigheter har tecknat hyresavtal med Bracco Imaging Scandinavia AB, som arbetar inom medicinsk bilddiagnostik, om 388 kvadratmeter kontorsyta på plan 22 i Citygate, Göteborgs och Nordens högsta kontorshus som ligger i Gårda.
Klara uthyrningar, våningsplan:
35: Antmicro (400 kvm, halva våningsplanet)
34: Knightec (800 kvm)
33: Säkra (800 kvm)
28: Flodén Byggnads AB (400 kvm, halva våningsplanet)
27: Parttrap (400 kvm, halva våningsplanet). Båstadgruppen (400 kvm, halva våningsplanet).
25: Huawei (800 kvm)
23: Verahill Familjejuridik (400 kvm, halva våningsplanet). SystemWeaver (400 kvm, halva våningsplanet).
22: Bracco Imaging (400 kvm, halva våningsplanet)
18–20: Visma (2.000 kvm). 18:ForestX (375 kvm)
17: Bosch (800 kvm
16: Aspia (800 kvm)
15: OnePartnerGroup (400 kvm, halva våningsplanet)
15: Castra (400 kvm, halva våningsplanet)
11–14: Sector Alarm (2.800 kvm, halva 14)
8–10: WSP (6.000 kvm, låghusdelen)
7: Manpower (1.300, låghusdelen, del av)
5–6: Skanska (5.300 kvm, i låghusdelen)
4: Advania (1.800 kvm, i låghusdelen)
0: Compass Group, restaurang och service (1.210 kvm)
Källa: FV/Skanska
Inflyttning sker i december 2024.
– Vi är mycket glada över att välkomna Bracco Imaging till Citygate. Med deras nya kontorslokaler kommer de att kunna njuta av en fantastisk utsikt över Göteborg samtidigt som de har tillgång till service utöver det vanliga. Vi ser fram emot att se dem växa i en inspirerande och hållbar miljö, säger Camilla Skogsberg, uthyrningsansvarig på Skanska Fastigheter Göteborg.
Citygate är både WELL-certifierad och LEED Platinum-certifierad, vilket innebär att huset uppfyller de högsta standarderna för hälsa och välmående samt miljövänligt byggande. En arbetsplats som främjar människors hälsa och minskar klimatavtrycket i byggandet.
– Under de senaste tio åren har vårt kontor varit beläget i Gårda och vi har sett stadsdelen utvecklas och blomstra till en ännu mer pulserande plats. När det blev dags att expandera så var det självklart för oss att stanna kvar i Gårda och flytta till det moderna Citygate, som på ett utmärkt sätt återspeglar vår innovativa företagskultur. Lokalen kommer vara skräddarsydd för vår verksamhet och kommer möta våra ökande behov av personal. Denna förändring kommer att stärka vårt företag och bidra till vår roll som ledande leverantör och samarbetspartner inom den nordiska hälso- och sjukvården, säger Staffan Rosén, VD på Bracco Imaging Scandinavia AB.