Bostadsmarknaden får boost av nya Stegramiljarder
Tveksamheten kring möjligheterna att ta Stegras industriprojekt i Boden i mål har skingrats, vilket betyder att kalkylerna för bostadsprojekten också ljusnat. Flera bostadsutvecklare blir därmed vinnare.
Stegras stålverkssatsning i Boden har säkrat 1,4 miljarder euro, motsvarande 16 miljarder kronor i ny finansiering. Bland finansiärerna finns Wallenberg Investments tillsammans med flera internationella investerare och befintliga ägare. Det finansiella tillskottet ska säkerställa att Stegras anläggning för grönt stål i Boden färdigställs.
Bodens kommun välkomnar beskedet.
– Det här är ett mycket viktigt besked. Det stärker tilltron till den gröna omställningen i Boden. Vi har hela tiden arbetat utifrån att etableringen blir av, och nu får vi ytterligare bekräftelse, säger kommunalrådet Béatrice Öman.
Under 2025 färdigställde kommunala Bodenbo totalt 146 lägenheter i kvarteret Nejlikan samt på Sveafältet. I kvarteret Biet, även det på Sveafältet uppför MBT Nord Fastigheter tre hyreshus med sammanlagt 38 lägenheter. I kvarteret Balder i nedre stadsdelen i Boden har Aulis i Norr byggt ett flerfamiljshus med ett 30-tal lägenheter.
Det betyder att nästan 200 lägenheter nyligen har färdigställts eller är på väg att färdigställas i Boden. Det inbegriper inte de nästan 800 tillfälliga entreprenörsbostäder som uppförts av Stegra. Det räcker dock inte för att tillfredsställa efterfrågan, bostadsbristen är påtaglig vilket kan illustreras av vakansgraden i allmännyttan som i dag understiger 1 procent.
Det aktuella finansieringsbeskedet väntas nu accelerera projektverksamheten. I kommunens planbank finns i dag cirka 1 700 nya bostäder i olika stadier av planprocessen.
Bland aktuella detaljplaner finns kvarteret Enen där HSB Norr är fastighetsägare. På tomten i korsningen Strandplan och Brogatan finns möjlighet att bygga 170 bostäder.
På Tjärnbacken i centrala Boden planeras cirka 200 bostäder i varierade upplåtelseformer. Projektet drivs av Lindbäcks och Cederfors.
På Petaön i Sävast planeras för ett nytt bostadsområde med 225 nya bostäder. I kvarteret Narcissen mellan Almgatan och Kyrkgatan, mitt emot Stora Coop planeras för cirka 200 bostäder, hotell samt centrumändamål i bottenplan.
Den enskilt största detaljplanen är Svartbyn 1:24 i Norra Svartbyn där cirka 1 100 nya bostäder i varierande upplåtelseformer planeras.



















