En av de fyra byggnader som ingår i den aktuella fastigheten. Bild: Johann Bernövall

Bonnier köper kontorskvarter i Uppsala

Uppsala kommun säljer kontorskvarteret Noatun till Bonnier Fastigheter. Försäljningen är ett led i det pågående arbetet att renodla kommunens fastighetsinnehav och att öka investeringskraften för ett växande Uppsala. Fastighetsvärdet vid försäljningen uppgår till 711,6 miljoner kronor.

– Bonnier Fastigheter är en långsiktig aktör som fokuserar på hållbar utveckling, vilket gör att de kommer kunna ta vidare våra egna ambitioner för fastigheten och bidra till Uppsalas fortsatta utveckling, säger Erik Pelling (S), kommunstyrelsens ordförande.

Bonnier Fastigheter kommer att tillträda fastigheten den 30 april 2020. Det är bolagets tredje större förvärv i Uppsala. Våren 2018 förvärvade bolaget sin första fastighet i Uppsala, Stationsgallerian, och på sensommaren förvärvades ytterligare en fastighet, Kungsängen 15:1.

Ernst & Young och WSP har varit rådgivare i samband med transaktionen. PwC agerade finansiell- och skatterådgivare till Bonnier i affären.

I april 2019 beslutade Uppsala kommunfullmäktige att genomföra en försäljning av merparten av fastigheterna i Uppsala Kommuns Fastighetsaktiebolag och i Aktiebolaget Uppsala kommuns Industrihus. Bakgrunden till beslutet var att en försäljning av befintliga tillgångar möjliggör för kommunen att genomföra nya investeringar och fortsätta bygga upp nya tillgångar. Ett annat argument var att försäljningar öppnar upp för att nya aktörer kommer in med ny kompetens och utvecklingskraft, vilket kommer kunna bidra till Uppsalas ekonomiska och sociala utveckling.

Kontorskvarteret Noatun (Kvarngärdet 27:2) har fyra byggnader och en uthyrbar yta på drygt 23.000 kvadratmeter. Fastigheten är belägen nära Vaksala torg, en knapp kilometer från centralstationen.

Kommunen är hyresgäst i delar av fastigheten och andra delar hyrs av Uppsalas näringsliv. I fastigheten finns även ett kontorshotell som erbjuder flexibla arbetsplatser för alla typer av företag.

– Denna affär visar på att Uppsala står sig stark på fastighetsmarknaden och att det är attraktivt att investera i lokaler för Uppsalas växande näringsliv, säger Erik Pelling (S), kommunstyrelsens ordförande.

Fler Nyheter från förstasidan

Ännu en nyemission – Nivika fyller på

Befintliga ägare späds ut med 25 procent när bolaget tar in 750 mkr via en riktad nyemission.

Exklusiv föråkare på bostadsmarknaden

Test för investerarmarknaden. Bostadsfastighet i Lärkstaden till salu

Skanska vinner kamp om kommunhus – säljer till Vacse

C.F. Møller Architects har ritat huset. 5.300 kvm BTA.

Utses till ny region-vd för Castellum Väst

Efterträder Mariette Hilmersson. Blir ansvarig för 30 miljarder.

Brunswick hyr 1.600 kvm av Humlegården

Lämnar The View. Tar över lokaler efter Stockholms Handelskammare.

Lars Göran Bäckvall avliden

Medgrundaren till NP3 och tillika styrelseledamoten i bolaget och i Emilshus har avlidit.

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Tillbaka till förstasidan