Magnus Molin från Einar Mattsson Fastighetsförvaltning, Mårten Ferbus-Mars och Camilo Bossi från Bonnier Fastigheter Bostad och Emma Beck-Friis från Einar Mattsson Fastighetsförvalning firar samarbetet.

Bonnier Bostad väljer Einar Mattsson för förvaltning

Från och med den 1 april 2025 tar Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB över fastighetsdriften och den administrativa förvaltningen av Bonnier Fastigheter Bostads fem fastigheter i Storstockholm. Här finns 878 bostäder och 15 lokaler på en yta om ca 48.000 kvm.

Annons

– Vårt fokus kommer att ligga på att utveckla rutiner och strukturer för förvaltningen av Bonnier Fastigheter Bostads fastigheter Det här är en fastighetsägare med ett mycket starkt varumärke som värnar om de boendes upplevelse. Det är perspektiv vi känner igen och gärna arbetar utifrån, säger Emma Beck-Friis, verksamhetsutvecklingschef på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning.

– Det är de boende i fokus som gäller för oss och nu ser vi fram emot att Einar Mattsson kommer på plats och i samråd med vår egen personal kan börja utveckla vår förvaltning till fördel för boendes trivsel, säger Camilo Bossi, affärsområdeschef på Bonnier Fastigheter Bostad.

De fem fastigheterna ligger i Stockholms stad, Järfälla kommun och Sundbyberg Stad. De 878 bostäderna har en BOA om 44.846 kvm och de 15 lokalerna har en LOA på 2.679 kvm. Einar Mattsson kommer att sköta den administrativa förvaltningen och fastighetsdriften medan ekonomi och hyresadministration ligger kvar hos Bonnier Fastigheter Bostad.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

64 sidor om Almedalen och samhällsfastigheter – gratis

Tillfälligt erbjudande om gratis läsning av senaste magasinet Fastighetsvärlden.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Platzer och Catena säljer för 385 mkr – låg yield

Jv säljer fastighet med 14.850 kvm uthyrningsbar yta. Fullt uthyrd till Volvo.

Corem säljer för 1,7 miljarder

Portfölj om fem fastigheter byter ägare.

Vårdjätte utökar med 50 procent i centrala Stockholm

Haft förhyrning sedan 2020.

Hyr ut 2.500 kvm till Kungliga Operan

Utökar sin närvaro i Gasverket.

Överklagar dom om tvångsköp i Traneberg

Stockholms stad ansöker om ytterligare fem års tvångsförvaltning.

Axfast hyr ut till lyxkrog vid Gustav Adolfs torg

Uppmärksammade stjärnkrögare lägger ner hyllad Michelinkrog och öppnar på ny adress.

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Tillbaka till förstasidan