Bonavas stora affär i Ryssland till papperskorgen

Den tilltänkta köparen av Bonavas ryska verksamheten, G-Group, har inte erhållit nödvändiga tillstånd från ryska myndigheter varför kontraktet har annullerats. Bonava beskrev att risken för det var högst sannolik redan i mitten av november 2022.

Annons

Beslutet att lämna Ryssland ligger fast och försäljningsprocessen har återstartats, skriver Bonava i ett pressmeddelande.

Osäkerheten avseende både tid och belopp för en sådan försäljning gör att Bonava fattat beslutet att skriva ned nettotillgångar av verksamheten i S:t Petersburg i det fjärde kvartalet till noll.

De projektfinansieringsgarantier som Bonava AB ställt till förmån för sitt dotterbolag i S:t Petersburg regleras i samband med överlämning av bostäder och minskar enligt plan varför ingen reservering av dessa poster bedöms nödvändig. Detta är majoriteten av de garantier som Bonava AB utställt.

Nedskrivning av nettotillgångar uppgår till 0,9 miljarder SEK beräknat med aktuella valutakurser vid utgången av december. Efter nedskrivning av nettotillgångarna bedöms exponeringen mot Ryssland vara begränsad. Sedan det tredje kvartalet 2022 har verksamheten i S:t Petersburg redovisats som verksamhet under avveckling. Nedskrivningen av nettotillgångar rapporteras under Periodens resultat från verksamhet under avveckling.

Åtgärden medför inga kassaflödeseffekter och Bonava uppfyller fortsatt sina lånevillkor. Bonava publicerar helårsresultatet för 2022 den 2 februari 2023.

Missa inte! Bostadsdagen 2025

Den 5 mars är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Bostadsdagen 2025. Seminariet äger rum på Hotel Birger Jarl, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Om Convendum: ”Gäller att klara kostnadspuckeln”

Största ägaren, Hans Wallenstam, kommenterar rekonstruktionen.

Här växer industriområdet fram – utan detaljplan

Nästan 10 hektar stort område med ett 40-tal företag.

Ny enkät: Två chefsekonomer ser räntehöjning redan 2026

”Därefter kan vi få se en första höjning framåt slutet av 2026 eller början av 2027”.

Här är finalisterna i Årets coworking awards

Läs om samtliga nominerade. Sex kategorier.

Emilshus i affär för kvarts miljard

Genomför två transaktioner.

Video: Se Loka Brunns Vd på Hotell & Fastigheter 2024

Se Mia Spendrup, vd Loka Brunn, tala på Fastighetsvärldens seminarium Hotell & Fastigheter 2024. Denna video är exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Många stora kontrakt klara – i väntan på ännu ett inom tull

FV går igenom de stora hyresavtalen som det snackas om på lokalhyresmarknaden i huvudstaden.

”Vi tror att det blir en outperformance”

FV Fokus. FV frågar ut Albin Sandberg, fastighetsanalytiker på Kepler Cheuvreux. Positiv syn på framtiden. Bolag som överraskat och underpresterat. Aktier att hålla extra koll på under 2025.

Affärsanalys

En vågad affär vid dubbelt köp

Två fastigheter nära Järntorget i Göteborg har bytt ägare. Maximilian Schroeder på CBRE analyserar storaffären.

Nrep-grundarens nya bolag gör första förvärvet

Rickard Svensson Dahlbergs nya bolag köper en stor och ny logistikfastighet.

Vann dragkampen om WSP – hyr ut hela 8.500 kvm

Klart för flytt. Läs om hur många flyttalternativ som fanns och hur mycket lokalytan minskas.

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Tillbaka till förstasidan