Bonava säljer för 13 miljoner euro i Finland

Bonava säljer och startar produktion av ett projekt som omfattar 61 statligt subventionerade hyreslägenheter i Åbo, Finland, till fastighetsbolaget Avain Asunnot. Köpeskillingen uppgår till cirka 13 miljoner euro och projektet kommer att generera ett positivt kassaflöde från start.

Annons

Bostäderna beräknas vara färdigställda under det första kvartalet 2027.
– Vi är särskilt glada över att kunna genomföra denna investeraraffär i Finland vid en tidpunkt då bostadsmarknaden visar tecken på återhämtning efter en utmanande period. Projektet kommer att utvecklas i Kirstinpuisto i Åbo, ett av Finlands största stadsutvecklingsområden, där Bonava redan framgångsrikt har genomfört flera projekt till både konsumenter och investerare, säger Riku Patokoski, affärsenhetschef, Bonava Finland.

Det växande bostadsområdet Kirstinpuisto är ett av Finlands största stadsutvecklingsområden och ligger på gångavstånd från Åbos stadskärna. Totalt planerar Bonava att bygga cirka 1 200 bostäder i Kirstinpuisto, och projektet markerar starten för byggnationen av Bonavas tionde flerfamiljshus i området. Utformningen av området präglas av hållbara utvecklingslösningar, högkvalitativa offentliga ytor och gröna områden, med särskilt fokus på hållbar grundvattenhantering.

Universitetsstaden Åbo har över 200 000 invånare och är ett av Finlands största tillväxtcentra. Under flera decennier har stadens hamn och sjöfart utgjort kärnan i regionens ekonomi. Regionen kännetecknas även av företag verksamma inom informationsteknologi och bioteknisk utveckling.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljözon i Stockholm skrotas – fastighetsägare pustar ut

”En seger för det sunda förnuftet”, säger Dennis Wedin (M).

Klartecken för Mälarbanan i Solna – flera bolag kan jubla

Segdraget projekt tar ett steg framåt.

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Två nya köp av SHF om totalt 15 000 kvm

Genomför två transaktioner. Välkända hyresgäster.

LogiDev och Winäs köper från SBB och Adductor

Målet är att skapa ett nytt nav för handel, proffshandel, industri och logistik.

Podcasten Fastighet & Finans om Ilija Batljans senaste drag

I senaste avsnittet av podcasten kommenteras Sveafastigheter och Klarabos sammanslagning, en rad bostadsaffärer samt Episurfs fortsatta rusning på börsen.

Vasakronan redo sälja central fastighet

Granne med landmärke. Flera projekt väntas.

KlaraBo går samman med Sveafastigheter

Genom fusionen skapas ett bolag med 26 500 bostäder. Värde: Nästan 50 miljarder kronor. Dessutom en affär på 7 miljarder vid sidan.

Strawberrys öppnar hotell i Arosekens nya

Stordalen: ”På väg att bli Sveriges svar på Silicon Valley och vi vill vara en självklar del av den resan”.

Hedin stänger sju bilhallar – Balder hyr ut nästan alla

Flera av fastigheterna ingick i storköp för 4,15 miljarder kronor för tio år sedan.

SD vill flytta SVT till Kista

Ser affärsmöjlighet för bostäder vid Gärdet.

Porträttbild på Benny Svärd och visionsbild på Marieviks Udde

Bildextra: Lyxvåningarna i Stockholms lilla Manhattan

✔️39 miljoner kronor. ✔️100 kvm privat takterrass. ✔️2,85 meter takhöjd.

Tillbaka till förstasidan