Blooc gör sitt största markförvärv hittills

Blooc väljer nu att fortsätta investera i den nya stadsdelen Källberga i Nynäshamns kommun. Här utvecklar Källberga Mark AB, ett nytt naturnära bostadsområde med högt satta ekologiska och sociala mål.

Annons

Fullt utbyggt kommer det nya bostadsområdet rymma cirka 700 bostäder kring en bykärna med verksamheter, samhällsservice, butiker och skola/förskola.

Blooc valdes tidigare ut som en av de långsiktiga partners i utvecklingen av Källberga. Nu gör Blooc sitt största markförvärv hittills och utvecklar därmed ytterligare ett kvarter i Källberga med bostäder ritade av de egna arkitekterna på Blooc. Bara ett fåtal hus finns kvar till försäljning i det första Blooc-kvarteret, Brf Knarren i Källberga där markarbeten är i full gång.

”Källberga utvecklas för att bli en ny hållbar stadsdel i Nynäshamn. Tidigare samarbete med Blooc har visat sig vara framgångsrikt där de delar våra långsiktiga ambitioner. Vi ser således positivt på att fortsätta samarbetet i Källberga tillsammans med Blooc,” säger Michael Larsson, vd på Källberga Mark.

Blooc förbereder nu för lansering av sitt andra kvarter som kommer heta Brf Fibulan och innefattar omkring 30 bostäder, högt belägna med skogen som närmaste granne. Brf Fibulan ingår i etapp Gården som är den andra etappen i den nya stadsdelen Källberga.

”Vi har trott på Källberga sedan starten och försäljningen av vårt första kvarter bekräftar det vi tidigt såg. Här finns alla förutsättningar att skapa en unik ny stadsdel. Därför gör nu Blooc sitt största markförvärv hittills i Källberga. Vi ser fram emot att komma vidare med produktionen av Brf Knarren och lanseringen av nästa kvarter i Källberga, Brf Fibulan, ritat av våra arkitekter,” säger Stefan Gustavsson, vd på Blooc.

Blooc utvecklar bostadsområden med hus, lägenheter och hyreslägenheter i trä och är sedan 2017 delägt av Derome, som är en av Sveriges största träindustrier med en årlig omsättning på 7,5 miljarder kronor.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Fabege börjat demontera – för 65.000 kvm nytt

Arenastadens kanske bästa läge. Taktiken för att börja bygga. Den smarta läsningen. Redo att tjuvstarta.

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Går in i Företagsparken med 1,6 miljarder

Förvärvar 15,9 procent av aktierna i 6-miljardersbolaget.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Projekt

Södertälje växer på höjden i The Dock

Södertäljes nya hotell blir också stadens högsta byggnad.

Krönika

Öppna upp när avstånden ökar

”Plötsligt ser du mötesplatsen i stället för en öde stenöken.”

Johan Jenny Ehrenberg, ETC Bygg.

”Vi har crowdfundat 240 mkr för att bygga hus”

Bygger klimatpositiva hyreshus på flera ställen i Sverige. Har hyllats av FN.

Obos, Örnsberg.

Obos köper för 323 mkr i södra Stockholm

Vill bygga 154 bostäder. Nya detaljplaner under framtagande.

Här är Weworks oväntade comeback

Har 600.000 kvm coworkingkontor i landet.

Tillbaka till förstasidan