Billing tvingas svänga om

Annons

Hufvudstadens VD Tomas Billing har tvingats till en rejäl strategiomsvängning sedan Lundbergs gick in som huvudägare. Vid köpet av NK Cityfastigheter öppnade Billing för en bredare geografisk inriktning då han betonade att det viktigaste var vilken typ av fastigheter man ägde, inte var de låg. Nu står helt plötsligt alla de fem andra NK-fastigheterna, utom Stockholm, på säljlistan. NK Stockholm står för ungefär hälften av hyresintäkterna i NK Cityfastigheter. Göteborgsbeståndet, lite drygt 100 000 kvm, är också¨plötsligt till salu. Billing säger till DI att man kan använda det som bytesvaluta för att komma över Stockholmsfastigheter. Billing tvingas också lämna ambitionerna att bli störst på börsen. Lundbergs kräver en hög soliditet i bolaget samtidigt som man inte vill bli utspädd. Någon stor expansion är således inte att vänta. Bland intressanta förvärvsområden nämner Billing förutom City även området kring centralstationen, Liljeholmen, Nacka Strand och Alviks Strand.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

John Mattson säljer i Hägersten

Bostadsfastighet avyttras för 53.000 kronor per kvm i närförort till Stockholm.

Porträtt

Ratad nisch blev guldgruva

Svenska Handelsfastigheters vd ser jobbet som en hobby när jakten på lågprisfynd och stora hyresavtal fortsätter.

Bostäder går bäst i år – tydlig värdeutveckling

Kontorsfastigheter fortsätter att tappa. Klargörande lista över hur bolagens profil påverkat värdeutvecklingen.

Familjeägt bolag köper inom tullarna igen

Förvärvar bostadshus på Kungsholmen för 77.000 kronor per kvm.

Krönika

Utveckla olivolja med samma recept som fastigheter?

Andreas Eneskiold tar Arbequinaträd från fastlandet till Mallorca. ”Ett lyckat recept för fastighetsaffärer kan vara att utveckla och förädla något som redan finns, men även att tillföra ett nytt tänk från utsidan.”

Vakansen för kontor minskar i Göteborg

En betydande nyproduktion har skickat upp vakansgraden i Göteborg rejält. Med färre projektstarter har trenden nu brutits.

Thon lägger bud på Thon

Norska Thon Eiendomsselskap med fastigheter för 55 miljarder på väg bort från börsen. Fyra svenska köpcentrum ingår.

SBB:s omvandling – bit för bit

Stora affärer och iskyla i skuldförhandlingar.

Castellum storbantar – skär i ledningsgruppen

Stor nedskärning på huvudkontoret när 45 tjänster ska bort.

SBB i megatransaktion för 32 miljarder

Norska PPI tar över samtliga samhällsfastigheter som SBB fortfarande äger.

Stigande priser på privatmarknaden enligt SHB

Ökad köpkraft och minskad osäkerhet ger positiv skjuts.

Statens Fastighetsverk har många fastigheter med höga kulturvärden som kräver särskilt underhåll. Här är Södra bankohuset i Gamla Stan

Riksrevisionen granskar SFV

Flera åtgärder mot eftersatt underhåll och bättre fart på försäljningar.

Projekt

Skräddarsydda Sture ska locka till shopping

Ett av Stockholms innerstads största kvarter genomgår en rejäl omdaning för att locka till shopping.

Sålde Intea-aktier för 2,1 miljarder

Succéutvecklingen gav möjlighet sälja trots ”Lock-up”.

Tillbaka till förstasidan