Steptura Näst Hill House.

Bilder: Så blir Stepturas nya Nāst Hill House

Den första fastigheten i Nāst Innovation Destination Torslanda invigdes under torsdagen. Per Gyllenhammars tidigare kontor och Volvos huvudkontor har renoverats, fått namnet Näst Hill House Workspace. Bakom designen står en av världens mest framstående arkitektbyråer – amerikanska SHoP Architects.

Annons

Öppningen av denna etapp markerar en viktig milstolpe i utvecklingen av Nāst Innovation Destination Torslanda, ett 200.000 kvm stort område utformat för att påskynda utvecklingen av framtidens lösningar inom industri, energi, material och mer. Målet är att skapa ett sammanlänkat ekosystem som attraherar upp till 8.000 yrkesverksamma – och samtidigt ger tillbaka till både människor och planeten.

Näst Hill House, Steptura.
Volvos huvudkontor och PG Gyllenhammars tidigare kontor har renoverats.

Utvecklingen av projektet leds av fastighetsbolaget Steptura där Next Step Group, Balder och Vectura Fastigheter är delägare. Sedan tidigare utvecklar Vectura Fastigheter och Next Step Group GoCo Health Innovation City i Mölndal. En plats där life science, hälso- och sjukvården, akademin och näringslivet samverkar för ny kunskap och nya vägar till hållbara sätt att arbeta och leva.

Genom första lanseringen av Nāst Innovation Destination Torslanda, ett samarbete mellan fastighetsbolaget samt Volvo Cars och Göteborgs Stad, breddade Vectura Fastigheter och Next Step Group sitt fokus genom att kliva in i ett nytt segment; hållbar innovation.

Joel Ambré, Vectura.
Joel Ambré, vd Vectura.

– Vår ambition är att skapa miljöer som inte bara möjliggör, utan som neutral aktör facilitera och accelerera innovation. GoCo Health Innovation City är ett exempel på att vi lyckats utveckla en platsdestination för att samverka över sektorerna. Det är i de fysiska mötena – där olika perspektiv och kompetenser möts – som de mest banbrytande idéerna växer fram, säger Joel Ambré, vd på Steptura.

Nāst Hill House är mer än ett coworking-space – det är en strategiskt utformad arbetsmiljö som möjliggör samarbete över både organisatoriska och sektoriella gränser. Med fokus på hållbarhet, samverkan och öppenhet är detta en plats där både stora aktörer och mindre initiativ kan utvecklas sida vid sida. Lokalerna är belägna i det ikoniska VHK-huset och är noggrant designade för att främja både fokus och kreativt utbyte.

Näst Hill House, Steptura

I samband med öppningen lanserades även Early Nāster – en möjlighet för företag, startups och innovativa projektgrupper att bli en del av Näst Hill House redan i uppstartsfasen och som vill arbeta utifrån gemensamma samhällsutmaningar. Här erbjuds flexibla skrivbordsplatser och tillgång till en unik, tvärsektoriell miljö. Dagens fokusområden är material och energi, men ambitionen är att utvecklas i takt med hyresgästernas behov.

– Medan traditionell coworking handlar om att dela yta, handlar det istället här om att dela mening och mål. På Nāst är alla välkomna – från offentlig sektor till akademi och industri, säger Jacob Torell, Founder & VP Business Development på Steptura.

Näst Hill House, Steptura.
Under torsdagens invigning. Foto: Petra Björstad.

Under invigningen modererade Filippa Reinfeldt ett panelsamtal med projektets nyckelpersoner, däribland arkitekten Dana Gartman från den världsledande arkitektbyrån SHoP Architects som designat denna workspace. Samtalet fokuserade på vikten av fysisk närvaro och medveten design i skapandet av innovativa miljöer.

– Nāst Hill House är utformat för att förverkliga platsens högre syfte – att möjliggöra samverkan, kreativitet och meningsfulla möten. Det märks i varje detalj: från de bevarade elementen som speglar platsens unika arv, till de genomtänkta miljöerna som stödjer både fokuserat arbete, socialt umgänge och nyskapande arbetsprocesser, säger Dana Gartman, Principal på SHoP Architects.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Bakslag för Sveafastigheters planer

Markköp för nästan 100 miljoner skulle resultera i nära 200 bostäder.

Vasakronans ”doldis” kan växa på höjden

Gamla fabriks- och kontorslokaler kan växa på höjden, precis utanför tullarna.

Klimatpåverkan viktigt när svenskar väljer bostad

Ny rapport om grönt byggande från SGBC.

Castellum hyr ut till Saab

Tecknat stort avtal. Flyttar på nuvarande hyresgäst.

Art-Invest köper 158 lägenheter i Barkarby

Andra större köpet i området.

Skanska tar över Sernekes stora projekt efter konkursen

Ett av många projekt som sattes på paus vid konkursen. Kontraktet värt 300 miljoner kronor.

Veidekke: ”Pipeline ser ljusare ut än på länge”

Veidekke ser första kvartalet som en normal lågsäsong.

Rekordmånga tomma lägenheter trots bostadsbrist

För första gången rapporterar lika många allmännyttiga bostadsföretag ett överskott som ett underskott av bostäder.

Fastighet & Finans intervjuar SBB:s största skeptiker

Från journalist till kapitalist.

Topplista

Lista: 40 högst avlönade direktörerna

Bygg- och fastighetsbolagen som betalar bäst.

Willhem slår till med nytt miljardköp

Fastighetsportfölj med 294 bostäder byter ägare. Säljaren fortsätter att avyttra.

Nu dags att sälja kasinohuset i city

Tidigare varit stor biograf och nattklubb. ”Fantastisk fastighet”.

Källén lämnar när Archus omorganiserar

Drar ned personalstyrkan med drygt 20 procent på grund av marknadsförutsättningarna.

Myndighet kan lämna förhyrning i förtid

Har hyrt fastigheten sedan 2016. Låg beläggningsgrad under längre tid.

Tillbaka till förstasidan