Foto: Bert Leandersson

Bilder: Nu monteras taket på Grand Central i Göteborg

Göteborgs nya stationshus är historiskt på många sätt. Nu är det dags för nästa milstolpe, monteringen av taket. Dessutom är betongbågarna på plats och trästommen har börjat resas. Göteborg Grand Central är en del av stadens nya mittpunkt och den levande blandstad som Jernhusen skapar.

Annons

Den nya Centralstaden är för övrigt även en av programpunkterna när Fastighetsdagen Göteborg arrangeras 9 april. Där med verkar bland annat Jernhusens vd Biljana Pehrsson.

Byggnaden Grand Central får flera entréer och en stationshall som mäter runt åtta meter i tak. På 15.000 kvm ryms ett blandat utbud av station, service för resenärer, butiker, restauranger och verksamheter. I de tre övre kontorsplanen, som färdigställs under första halvan av 2027 finns plats för runt 700 arbetsplatser fördelat över nära 8.000 kvm.

Nyligen påbörjades leveransen av de 524 000 tegelstenarna som ska börja muras inom kort. Teglet, som återbrukats från tre olika byggnader i Danmark, får nu nytt liv här. Förutom 100 procent återbrukat tegel, är det en självklarhet att hålla nere klimatavtrycket i så stor mån som möjligt i övriga material. Som i takets fall, där valet av återvunnet och delvis fossilfritt framställt stål bidrar till en stor klimatbesparing för hela byggprojektet.

– Milstolpar är alltid värda att fira, säger Jonas Karlge, projektchef Jernhusen. När vi samtidigt når våra högt satta hållbarhetsmål blir det dubbelt så mycket att vara glad över. Att vara en del av denna viktiga utveckling och leverans till vår stad, näringsliv och resenärer är något som vi och alla inblandade känner stor stolthet över.

– Göteborg Grand Central är ett fantastiskt projekt och att vi nu är framme vid en av många viktiga milstolpar när taket börjar monteras känns spännande. Projektet har ett tydligt fokus på hållbarhet där materialval med lågt klimatavtryck spelar en avgörande roll. Vi vill leda branschens omställning och det gör vi nu tillsammans med Jernhusen, säger Magnus Wedholm, projektdirektör på Peab.

Magasinet Fastighetsvärlden nr 6/2024 har tidigare summerat att det i området runt Centralstationen finns projektplaner som summerar hela 700.000 kvm.

Illustration: Reiulf Ramstad Arkitekter för Jernhusen
Kontorsinteriör: Illustration: Visulent
Foto: Bert Leandersson
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Hållbarhetsregleringar kommer och går – men värdet består

Start för den nya artikelserien ”Hållbarhetsarbete i praktiken”.

Ökad konkurrens och konsolidering av ytor

Investerare står inför utmaningen att hitta en balans mellan risk och avkastning.

Pembroke vill bygga 7.000 kvm i CBD

Omfattande expansionsprojekt på gång mitt i centrala Stockholm.

Tvärnit för förskolor

Ställer in fyra av fem byggen. Lägger ner 16. Flera städer drar i handbromsen.

Hon blir ny vd vid Micasa

Bakgrund från bland annat NCC.

Grönt ljus för Qarlbos nya Hasselbacken

Två nya huskroppar ska byggas invid huvudbyggnaden. FV berättar hur det nya förslaget ser ut – en halvering.

Tingsvalvet köper för 200 mkr

Direktavkastningen uppgår till knappt 7,5 procent. Fullt uthyrd efter padelkonkurs.

Västerås glöder med miljardprojekt

Allt fler investerare flockas kring orten i sina framtidsspaningar.

Björn Lindblad, vd Mio

Mio vill öppna 3 butiker i Stockholm

Letar flera butikslägen i centrala Stockholm. Vill även bli större fastighetsägare.

Se video: ETC Byggs Johan Jenny Ehrenberg

Från Fastighetsvärldens seminarium Bostadsdagen 2025. Exklusiv för prenumeranter av nyhetsbrevet Fastighetsvärlden Idag.

Utvecklar med ett stadigt öga på historien

FV Fokus. FV frågar ut AIX Arkitekters vd Erik Torvén.  Betydelsen av se bakåt för att hitta rätt väg fram. Ökad efterfrågan på estetisk höjd. Expansionsplaner.

Bygger stort på spekulation – efter förödande brand

Tar plats i snabbväxande område. Ökar ytan med 30 procent.

Tillbaka till förstasidan