Storbolagens tredje kvartal – de växer och tjänar mest

Fastighetsvärlden har sammanställt de viktigaste nyckeltalen för de åtta största fastighetsbolagen med främst kommersiellt bestånd. Förvaltningsresultatet ökar mest hos Balder och Atrium Ljungberg. Högst fastighetsvärde har Balder som närmar sig 100 miljarder.

Tabeller – längst ner. För de första nio månaderna 2017 uppgår förvaltningsresultatet för de åtta bolagen till 9,6 miljarder, en uppgång med 20 procent visar Fastighetsvärldens sammanställning Big 8. I siffrorna inkluderas Castellums förvaltningsresultat, som ökade med hela 45 procent. Förändringen per aktie för Castellum är 6 procent. Utan Castellum är uppgången för de övriga sju bolagen 14 procent. För tredje kvartalet, juli-september uppgår förvaltningsresultatet till 3,5 miljarder, en uppgång med 10 procent från andra kvartalet.

Förvaltningsresultatet ökar mest hos Balder med 26 procent. Castellums förvaltningsresultat ökar visserligen mer, med hela 45 procent, med det beror på bolagets förvärv av Norrporten. Ökningen per aktie är 6 procent. Atrium Ljungberg ökade sitt förvaltningsresultat med 23 procent och Wihlborgs med 15 procent.

De totala fastighetsvärdet för de åtta bolagen uppgår till över 414 miljarder, en uppgång med närmare 13 miljarder mellan andra och tredje kvartalet. Förändringen består av gjorda förvärv, försäljningar, investeringar i fastigheter och värdeförändringar på fastighetsbeståndet. Orealiserade värdeförändringar uppgår till 10,8 miljarder för tredje kvartalet. Balders fastigheter är högst värderade, närmare 93 miljarder och av dessa står Helsingfors för 25,7 miljarder. Castellums fastighetsvärde uppgår till 77,4 miljarder.

Bolagen med i Fastighetsvärldens Big 8 är Balder, Castellum, Atrium Ljungberg, Hufvudstaden, Klövern, Wihlborgs, Fabege, Kungsleden. De utvalda bolagen är de där fastighetsbeståndets marknadsvärde är högst.

Nästa gång Big 8 presenteras är vid bokslutskommunikén.

Tabellerna nedan går att sortera efter respektive nyckeltal.

Big 8:  Cirka 9,6 miljarder i förvaltningsresultat

BolagFörvaltnings-resultat, mkr (jan-sep/2017)varav förvaltning, q3Ändring, (jan-sep/17)Fastighetsvärde, mdr (30/9-2017)Orealiserade värdeför.  mdr (jun-sep/2017)
Balder 2401 89226%92,90,9
Castellum19517086 % (per aktie) 45%77,42,0
Atrium Ljungberg90932023%40,71,7
Hufvudstaden9723294%38,80,4
Klövern10013369%41,41,4
Wihlborgs88433315%36,90,9
Fabege71326412%55,52,5
Kungsleden742276-2%29,91,0
Totalt9 573 345820%41410,8

Hyresintäkterna upp 10 procent. Hyresintäkterna för de första nio månaderna 2017 uppgår till närmare 18,7 miljarder för de åtta bolagen, en uppgång med 10 procent. Exkluderas Castellum ur sammanställningen är uppgången 7 procent. Castellums hyresintäkter påverkas kraftigt av att Norrporten ingår i siffrorna 2017 men inte 2016. Hyresintäkterna för tredje kvartalet uppgår till 6,3 miljarder.

Resultatet efter skatt uppgår till 23,5 miljarder, en uppgång med 38 procent jämfört med samma period förra året. För tredje kvartalet var resultatet efter skatt 7,5 miljarder, jämfört med kvartalet innan en nedgång med -5 procent. Balders resultat efter skatt ökade med 60 procent de första nio månaderna  jämfört med samma period förra året.

Big 8: Hyresintäkterna uppgår till över 18,7 miljarder

BolagHyresintäkter, mkr (jan–sep/2017)Varav, hyresintäkter, q3Ändring (jan-sep/2017)Resultat efter skatt, (jan-sep/2017)varav resultat, q3
Balder4357147510%54301464
Castellum3866130322%42241005
Klövern22617436%2006567
Atrium Ljungberg178659512%2162524
Kungsleden1752571-4%1842664
Fabege16885807%42022201
Wihlborgs166557811%1495603
Hufvudstaden12954363%2132507
Totalt18 6706 281 10%23 4937 535

Fler Nyheter från förstasidan

Efter misslyckad satsning – nu tar succékedja över

Tecknat kontrakt nära Stureplan efter att tidigare satsning inte lyft.

Arnhult om läget: ”Det lär få stora negativa effekter”

Blandad oro och optimism från vd:n och den tidigare stjärnanalytikern.

Värvar Monica Fallenius

Lämnar Atrium Ljungberg.

”Olika nyanser av nattsvart”

Nya siffror från Stockholms Handelskammare och SCB. Se listor.

65 procent av det beviljade hyresstödet går till NK

Lista över vilka fastighetsägare och hyresgäster som fått stöd hittills.

Svenska bröder säljer för 400 mkr i Hamburg

38 procent över värderingen från årsskiftet. Köpt i en portföljaffär 2017. Läs om hur beståndet ser ut idag.

Uppgift: Björkegren mördades och dumpades i Nynäshamn

Investerade tungt i fastigheter och hade en förmögenhet på 2,5 miljarder kronor.

Ånäs om att kunderna hittat åter – och om en ny satsning

Atrium Ljungbergs vd om ett händelserikt första halvår.

10 experter om hoten och möjligheterna med Amazon

FV summerar vad ett antal experter tror.

Han blir ny chef för Stordalens fastighetsbolag

Blir ansvarig för ett bestånd som är värt cirka 22 miljarder kronor.

Affär för 2 miljarder inom tullarna

40.000 kvm lokaler ingår i den stora transaktionen.

Bekräftat: Amazon har påbörjat lansering

Ett officiellt pressmeddelande har kommit från den amerikanska jätten. Har 40 procent av marknaden i Tyskland.

Fond köper för 260 miljoner

Förvärvar nyproducerad fastighet.

Castellum: ”Inga behov av generella nedskrivningar”

Vd Henrik Saxborn kommenterar första halvåret.

Tillbaka till förstasidan