Sara Vesterlund.

Besqab rekryterar Sara Vesterlund

Besqab har rekryterat Sara Vesterlund till positionen som affärsutvecklingschef. Hon börjar sin anställning senast den 1 januari 2026 och blir då även medlem i koncernledningsgruppen. Hon lämnar därmed JLL. Vesterlund korades nyligen till Årets Affärskonsult av FV:s jury.

Annons

Magnus Andersson, vd för Besqab, kommenterar:

– Vi är på en tillväxtresa, vilket också innebär stora möjligheter att ta marknadsandelar genom att investera i nya bostadsutvecklingsprojekt. Saras mångåriga erfarenhet som chef och ledare inom fastighetsförvaltning och fastighetsinvesteringar, både på fastighetsbolag och på rådgivarsidan, kommer att matcha vår befintliga kompetens mycket väl.

Sara Vesterlund är i grunden civilingenjör i fastighetsekonomi från KTH och har 25 års erfarenhet från fastighetsbranschen, senast i rollen som Senior Director, Deputy Head of Capital markets på JLL Sverige där hon jobbat sedan 2020. Tidigare har hon även jobbat på C&W, Lundberg & Partners och AP Fastigheter.

Hon korades nyligen av FV:s jury till Årets affärskonsult 2024.

Vesterlund ansluter till Besqab senast den 1 januari 2026 och kommer då att ta plats i koncernledningen med ansvar för affärsutveckling och investeringar i nya projekt- och affärsmöjligheter.

Saras Vesterlunds företrädare Andreas Wik lämnar Besqab för en roll utanför koncernen. FV har tidigare berättat att han börjar på Neobo.

Magnus Andersson fortsätter:

– Jag vill passa på att tacka Andreas för ett mycket gott samarbete under den tid vi arbetat tillsammans på Besqab. Andreas har bidragit till Besqabs utveckling på ett föredömligt sätt och jag önskar honom stort lycka till i sin nya roll.

JLL tappar därmed ytterligare en nyckelmedarbetare. Förra veckan berättade FV att Elsa Merhawi lämnar för att börja på Atrium Ljungberg, dit hon lockats av en tidigare JLL-kollega.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

FV fyller 40 år – firar med jubileumsmagasin och seminarium

Nu öppnar vi för företag som vill vara med och synas i jubileumsutgåvan och på seminariet.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Tillbaka till förstasidan