Besqab har tillsammans med Vaxholms stad tagit ett symboliskt första spadtag för den tredje etappen på Norrberget i Vaxholm; kvarteret Berghällen. Inflyttning i Berghällen planeras till i början av 2027.
Berghällen består av 38 bostadsrättslägenheter i storlekarna 1-6 rok
Tidigare har etapperna Skutan och Eken (totalt 58 lägenheter) färdigställts och är inflyttade. Produktion pågår i den etappen Utsikten (30 styck), där inflyttning är planerad till början av 2026.
Besqabs vd Magnus Andersson tog ett första spadtag för kvarteret Berghällen tillsammans med Tina Runheim, Kommunstyrelsens ordförande i Vaxholms stad.
8 av 39 lägenheter återstår att sälja. En är reserverad.
Magnus Andersson, VD Besqab:
– Redan 2017 startade Besqab engagemanget för Norrberget då vi vann kommunens markanvisningstävling där Vaxholmsborna själva fick rösta. Idag inviger vi områdets tredje etapp kvarteret Berghällen, som också blir ett hållbart och trivsamt boende för fler familjer med närhet till bad, grönområden, kollektivtrafik och till stadskärnan.
Tina Runhem, kommunstyrelsens ordförande:
– Det är väldigt roligt att idag kunna slå ett slag för ytterligare en etapp på Norrberget med öppna levande kvarter som skapar förutsättningar för en god livskvalitet. En fantastiskt vacker plats i skärgårdslandskapet med fjärden som granne. Vi har mycket att ta hänsyn till här vad gäller gestaltning, utsikt, hav och natur och det tycker jag Besqab har lyckats med.






















