Beslut kring Frihamnen – ej längre riksintresse

Stockholms stad kan nu bygga klart Norra Djurgårdsstaden. Trafikverket har ändrat sig, Frihamnens trafikplats är inte längre ett så kallat riksintresse. En eventuell östlig förbindelse ska istället komma upp vid Ropsten.

Annons

– Det här har en gigantisk betydelse för Stockholms stad. Nu kan vi dra i gång arbetet med detaljplaner för cirka 2 000 bostäder och 1.000 arbetsplatser i hamnen, säger stadsbyggnadsborgarrådet Jan Valeskog (S) till DN.

Trafikverket har tagit höjd för att Östlig förbindelse – en planerad och möjlig motorled mellan Nacka och Stockholm – behöver anslutningsyta i Norra Djurgårdsstaden och har pekat ut trafikplats Frihamnen som riksintresse. Stora områden har reserverats.

– Jag har varit ganska upprörd. Att Frihamnen pekats ut som riksintresse har stoppat byggen för sex–sju miljarder kronor och gjort det omöjligt att förlänga Spårväg city till Norra Djurgårdsstaden, säger Jan Valeskog.

Trafikverkets analyser visar att trafikplats Ropsten fortsatt är riksintresse.

För Östlig förbindelse finns ingen finansiering.

Så här har det varit tänkt att den Östliga förbindelsen skulle gå. Den skulle fullborda en ringväg runt huvudstaden.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Köper av SBB för 91 miljoner

Kommunalt bolag köper fastighet som hyrs av staden. ”Förvärvet är ett viktigt steg för oss.”

Fabege börjat demontera – för 65.000 kvm nytt

Arenastadens kanske bästa läge. Taktiken för att börja bygga. Den smarta läsningen. Redo att tjuvstarta.

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Går in i Företagsparken med 1,6 miljarder

Förvärvar 15,9 procent av aktierna i 6-miljardersbolaget.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Projekt

Södertälje växer på höjden i The Dock

Södertäljes nya hotell blir också stadens högsta byggnad.

Krönika

Öppna upp när avstånden ökar

”Plötsligt ser du mötesplatsen i stället för en öde stenöken.”

Johan Jenny Ehrenberg, ETC Bygg.

”Vi har crowdfundat 240 mkr för att bygga hus”

Bygger klimatpositiva hyreshus på flera ställen i Sverige. Har hyllats av FN.

Obos, Örnsberg.

Obos köper för 323 mkr i södra Stockholm

Vill bygga 154 bostäder. Nya detaljplaner under framtagande.

Tillbaka till förstasidan