Besqab byggstartar 166 bostäder på Kungsholmen

Besqab har tecknat totalentreprenadavtal med TL Bygg och startar omgående produktionen av 166 lägenheter på Kungsholmen i Stockholm. Projektet förvärvades av Electrolux i december 2024 och tillträddes 15 december 2025.

Annons

– Tidsaspekten är en mycket viktig faktor för lönsam projektutveckling. Kellhagen är ett bra exempel på effektiv projektering och vi har redan fått ett fint mottagande av marknaden. Besqab förvärvade byggrätterna i december förra året och kan nu, endast ett år senare, starta produktionen av 166 välplanerade lägenheter med låg klimatpåverkan, säger Magnus Andersson, vd för Besqab.

Besqab förvärvade byggrätter motsvarande cirka 14.400 kvm ljus BTA av Electrolux i december 2024. Förvärvet genomfördes i bolagsform och Besqab tillträdde aktierna 15 december 2025. Bostadsprojektet är centralt beläget invid Electrolux huvudkontor, i korsningen av Kellgrensgatan och S:t Göransgatan på Kungsholmen. Köpeskillingen uppgick till cirka 284 mkr.

Totalentreprenadavtal för uppförande av 166 lägenheter har tecknats med TL Bygg. Produktionsstart sker omgående och projektet beräknas vara färdigställt för inflyttning under 2028. Bostäderna byggs för att Svanenmärkas (Svanen generation 4) och med ambitionen att minimera koldioxidutsläpp, vilket i sin tur påverkat materialval och tekniska lösningar. Kellhagens bostäder har ritats av arkitektbyrån DinellJohansson och säljs som bostadsrätter.

Besqab Kungsholmen.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Då måste Atrium Ljungbergs Lilla Katarina stå klar

”Vår byggstart är beroende av flera parametrar där en av de viktigaste är att vi får tillträde till marken”.

Skanska i mål med ”bråkig” affär för miljard i Stockholm

Bostäder, kontor och butiker. Allt mitt på Kungsholmen. Enligt FV:s beräkning tappar säljaren 200 miljoner.

Union säljer stora Sisjö Entré

Utökar beståndet i området med 15.000 kvm.

Bershka till Gallerian

Den spanska kedjan öppnar sin andra butik i Sverige.

Porträtt

Bjuder upp i motvind

Avantis vd om vad som krävs för att åter fylla kontoren.

Quick Office, Petra Kyllerman.

Lyckades vända konkurs till svarta siffror

Tvingades försätta åtta coworkinganläggningar i konkurs under 2025.

Southbay köper från MG – når totalt 4 miljarder

Når 230.000 kvm efter att utökat med 35.000 kvm.

Krönika

Överskottets tid är förbi

”Det slutar aldrig väl. Förr eller senare måste notan betalas.”

Newsec IM värvar från Oljefonden

Max Barclay: ”Hans erfarenhet och ledarskap blir avgörande för att driva tillväxt och vidareutveckla vår investeringsförvaltning”.

Slopar kontorsskrapa och gör om högt välkänt hotell

Fastighetsägaren berättar för FV om planerna.

Intea förvärvar från Areim för 140 mkr

Finns nytt hyresavtal på 6.600 kvm och en total byggrätt på 16.000 kvm.

Sveafastigheter Orminge, Nacka

Sveafastigheter vann dubbelt – läs om alla bud

Läs om prisnivåerna i elva bud och vilka bolag som lämnat anbud. Totalt 240 bostäder.

Johan Signer lämnar vd-jobb vid Set Up och två slutar

Gustav Källén: ”Vi vill hitta en positiv kraft framåt”.

Tillbaka till förstasidan