Bekräftat: Lidl flyttar in på nedre plan i NK

Nordiska Kompaniet utvecklar sitt erbjudande inom mat och välkomnar Lidl till NK. Sommaren 2027 öppnar Lidl en ny dagligvarubutik på NK Stockholms nedre plan. Etableringen gör det möjligt för kunder att göra hela sitt dagligvaruinköp på NK.

Annons

Mat har länge haft en självklar plats på NK. Nu kompletteras utbudet med något som många kunder länge har efterfrågat, möjligheten att handla ett fullskaligt sortiment av dagligvaror mitt i Stockholm. Kunderna kommer nästa år att möta Lidls sortiment i en miljö och inramning som är unik för NK.

– Vi vet att våra kunder efterfrågar ett bredare dagligvaruutbud på NK. Lidl har ett attraktivt erbjudande och vi tror att det här blir ett spännande möte mellan två olika men väl etablerade varumärken. För oss handlar det om att göra NK ännu mer relevant i människors vardag och ge våra kunder ytterligare en anledning att besöka varuhuset, säger Hannes Hasselrot, vd för Nordiska Kompaniet.

Lidl har sedan etableringen i Sverige 2003 vuxit till en rikstäckande dagligvaruaktör som fortsätter att expandera. Nu blir Lidl en del av NK Stockholm, där kedjans erbjudande träder in i NK:s historiska miljö och övriga utbud av shopping, mat och upplevelser.

– Att slå upp portarna på NK är ett spännande nästa steg i vår tillväxtresa. När vår mat tar plats på Sveriges mest anrika adress får fler konsumenter uppleva att sann kvalitet sitter i hantverket och smaken – inte i prislappen, säger Jakob Josefsson, vd på Lidl Sverige.

Delar av Saluhallen stänger efter årsskiftet och därefter sker en anpassning av Lidls lokaler inför den planerade öppningen sommaren 2027.

Lidl har sedan tidigare sju butiker inom tullarna i Stockholm: Sveavägen 59 (Libeno Invest), Sibyllegatan 8 (SEB Trygg Liv), Sankt Eriksgatan 113 (Atrium Ljungberg), Sankt Göransgatan 70 (brf), Folkungagatan 70 (privat ägare), Folkungagatan 51 (brf) och Magnus Ladulåsgatan 3 (AMF Fastigheter).

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Fastators revisor frånträder sitt uppdrag

Det fortsätter att storma kring det noterade bolaget.

Oljefonden förvärvar köpcentrum för 17 miljarder

Fortsätter investera i segment där man tidigare har gått på minor.

Granitors delägare pekas ut för finansiering av Bin Laden

Förnekar anklagelserna. Numera mindre investerare i Sverige.

Topplista

Lista: 16 ledande advokatbyråer 2026

Fastighetsvärlden har sammanställt en lista utifrån affärsvolym.

Rapport: Optimismen kvar inom alla segment

Framtidstro för kontor, butiker och logistik. Och 49 procent bedömer att valresultatet inte medför någon signifikant påverkan på marknaden.

Wallfast ändrar i stort projekt

Runt 300 bostäder totalt. Vattennära projekt.

Dominoeffekt: Även Point Properties vd slutar

Även han lämnar en tydlig motivering.

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Testar marknaden vid Östermalmstorg

Hörnfastighet till salu. Det finns ett beviljat bygglov för en vindsvåning om 300 kvm.

Krönika: Anders Elvinsson

Skillnaden mellan pris och värde

När aktier används som betalning kan det uppstå en stor skillnad mellan det värde som kommuniceras och det som säljaren faktiskt får. Läs Anders Elvinssons krönika.

Oscar Stibeck

Fastators nya vd lämnar efter bara tre månader

Saknar förtroende för den kommande styrelsen.

Fastator nödvärderar Point Properties fastigheter

Sänker värdet med 30 procent.

Ikea i ny storsatsning: 10 mellanstora varuhus

FV berättar om orter som kan vara aktuella och önskemålet när det gäller lokalytan.

Tillbaka till förstasidan