Landstinget hyr 7300 kvm av Jernhusen i Uppsala

Annons

Drygt 2.200 kr/kvm i hyra – Kontrakt på 25 år. Som Fastighetsvärlden tidigare berättat så flyttar Landstinget i Uppsala till Jernhusens projekt Eldaren. Nu bekräftar parterna nyheten. Landstinget flyttar i september 2016 in med cirka 375 personer vilket innebär att hela kontorsytan på 7.300 kvadratmeter är uthyrd. Kvar att hyra är gatuplanets kommersiella ytor där visionen är en dynamisk mötesplats med kulinariska upplevelser.

Baltazar har varit rådgivare till Jernhusen.

Avtalet löper på 25 år och hyrespengen ligger på 2.229 kronor per kvm i kallhyra och exklusive fastighetsskatt.

– Vi är mycket glada att kunna erbjuda Landstinget i Uppsala län lokaler med rätt volym och läge samt med flexibel planlösning utifrån deras behov, säger Henrik Gidmark, affärsutvecklare på Jernhusen.

Uthyrning av de återstående ytorna pågår. Ambitionen är att fylla de kommersiella ytorna i gatuplanet med verksamheter som bidrar till aktivitet större delen av dygnet.

– Vår vision är att gatuplanet ska bli en dynamisk mötesplats. Det uppnår vi genom att hitta koncept som passar på platsen och i området. Vi ser gärna kulinariska upplevelser som också ger möjlighet att sitta ner och mötas.

Kvarteret Eldaren ligger på Storgatan mellan Centralstationen och Uppsala Konsert och Kongress-huset. Kontorshuset kommer att bli sex våningar högt med fem våningar kontor och kommersiella lokaler i gatuplanet. Bygget påbörjas under första kvartalet 2015.

Jernhusen utvecklar kontor i stationsnära lägen för att möjliggöra en ökad kollektivtrafik. Med kontor nära centralstationen ökar förutsättningarna för fler att kunna välja kollektivtrafiken till jobbet. På så sätt bidrar Jernhusen till en bättre miljö och ett hållbart samhälle.

Fastighetsvärlden Idag        2014-11-26

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Arkitekten Frank Gehry är död

En av världens mest inflytelserika arkitekter under sex decennier.

Björn Ulvaeus köper stadshotell

Utökar sitt hotellimperium.

Vasakronan vann kampen om Afry – hyr ut 2.000 kvm

Flyttar in i centralt nybygge.

Gävles nya landmärke – en av Norrlands högsta

Nästan alla lägenheter är uthyrda. Se flera bilder. Läs även om flera andra höga byggnader i Norrland.

Hedin säljer fastigheter för 1,1 mdr – Selin med på hörn

Avyttrar fem fastigheter, varav några säljs utan upplägg om sale and lease back.

Realy Bostad. Hässelby villastad.

Realy köper byggrätter – och tar in kapital

Total portfölj om över 1.000 bostäder och 3 miljarder i utvecklingsvärde.

Stor kedja i comeback i city

Hyr 1.200 kvm av Vasakronan i centrala Stockholm.

JM Skytteholm solna

Bildextra: Så blir nya Skytteholm i Solna

Nu ska Solna stad och JM:s stora projekt vid Skytteholms IP ut på samråd.

Köper i Gamla stan

Allt hetare marknad i området nära Slussen och Kornhamnstorg.

Krönika

Det är inte 55-åringen det är fel på – det är Sverige

Klaus Hansen Vikström om ålderism: När det gäller människor beter vi oss som om alla över 55 vore yoghurt: potentiellt farliga efter bäst före-datum.

Tredje USA-smällen: Corem tappar en miljard vid affär

Den kommande affären frigör samtidigt 2,3 miljarder i likviditet.

Skanska säljer för 1,4 mdr

Tre kontorsbyggnader om totalt 36.000 kvm lokaler. Israeliskt bolag köper.

Pionero Fastigheter, Linköping. Anders Carlsson.

Litet Linköpingsbolag bakom 580 bostäder

Bolagets första och därmed största projekt. Byggnationen börjar vid årsskiftet.

Nya Nyckeludden om det första förvärvet och planerna

Ludvig Rosén berättar om upplägget, tillväxtplanerna och vad som ska göra bolaget unikt.

Tillbaka till förstasidan