Bekräftat: Folksam rekordköper Trygg-Hansa-huset

En av Stockholms mest kända byggnader, Trygg-Hansa-huset på Kungsholmen, förvärvas av Folksambolaget KPA i en affär som är en av de största någonsin gällande en enstaka fastighet. Priset är 4,3 miljarder kronor.

Annons

Fastighetsvärlden uppgifter i onsdagens nyhetsbrev om att Folksam köper Trygg-Hansa-huset på Kungsholmen i Stockholm från Areim bekräftas nu. Det är via sitt bolag KPA som fastigheten, Brädstapeln 16, förvärvas.

Affären, för 4,3 miljarder är den största fastighetsaffär så här långt i år. Samtidigt är det en av de största affärerna någonsin rörande en enstaka fastighet, läs mer här.

Nordanö har varit säljarens rådgivare i affären.

Brädstapeln 16 inrymmer omkring 36.700 kvm lokaler. Det ger ett kvadratmeterpris på cirka 117.000 kronor, något mer än grannhuset som nyligen såldes men denna fastigheten erbjuder även riktigt bra utsikt från vissa delar. Uthyrningsgraden är cirka 90 procent.

– Vi är glada över att kunna förvärva en stor och riktigt bra fastighet i ett bra område i Stockholm där efterfrågan på kontorshyresmarknaden är mycket god och kommer att stärkas ytterligare framöver. Förvärvet ligger helt i linje med strategin att öka andelen fastigheter i KPA Pensions kapitalportfölj, säger Lars Johnsson, fastighetsdirektör för Folksamgruppen.

Den nya detaljplan som är framtagen men ännu inte vunnit laga kraft ger möjlighet till påbyggnad med 10.500 kvm kontor ovanpå de välkända ”muttrarna”.

– I första hand ser vi fastigheten som en förvaltningsfastighet och inte en projektfastighet. Det är ett bra hyresobjekt som stått sig bra genom åren och som har en bra planlösning. Jag har alltid gillat fastigheten. Vi kommer att titta på påbyggnadsmöjligheten om förslaget vinner laga kraft. Vi kommer då att genomföra projektet om det bedöms lönsamt, säger Lars Johnsson till Fastighetsvärlden.

Samtidigt som affären genomförs lanserar Folksamgruppen ytterligare ett rejält nytt mål: Att köpa fastigheter för ytterligare 20 miljarder kronor, läs mer här.

Britta Burreau, vd KPA Pension:

– Genom förvärvet ökar KPA Pensions fastighetsandel i kapitalportföljen från 7,0 till 9,2 procent, vilket är en del i den långsiktiga strategin att vara ledande tjänstepensionsbolag med bäst avkastning till anställda och arbetsgivare i kommuner och regioner.

Therese Rattik, vd på Areim:

– Brädstapeln 16 är ett utmärkt exempel på den typ av fastighetsinvestering som Areim letar efter. Ett projekt där vi kan vi bidra till stadsutvecklingen i Stockholm och lämna efter oss något som vi är stolta över. I vår affärsmodell ingår det att lämna över ägandet av våra projekt till en ägare som kommer att fortsätta förvalta fastigheten på ett ansvarsfullt och tidsenligt vis. Vi är mycket glada över att det är KPA Pension i detta fall.

Fastigheten byter ägare den 1 november 2019.

Folksam har redan tidigare förvärvat av Areim på Kungsholmen. Då gällde det Lysbomben 6 vid Marieberg och förutom Areim var även Blackstone med som säljare.

Till väster syns det ”låghusskepp” som SEB Trygg Liv nyligen sålde till Mitsubishi. Rakt fram syns den fyra gånger större delen som ägts av Areim. Båda fastigheterna har påbyggnadsplaner.
Fastigheten innehåller en uthyrningsbar area om cirka 37.000 kvm.
Nedan flera projektbilder. Här en framtida vy från Barnhusbron.
Den lilla låghusdelen längs Fleminggatan ingår i affären. Där har Areim drivit projekt för att skapa en underjordisk handelsplats. Klara hyresgäster är Ica och Systembolaget. Även Sats har tecknat hyreskontrakt.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Oscar Engelbert vann striden – krävdes på 100 miljoner

Peter Eriksson: ”Domen är bedrövlig, jag överklagar”.

Tvättbjörnen köper för 200 mkr

Säljaren i mål med försäljning tre av fyra.

Stendörren köper portfölj för 1,3 miljarder

Fastigheterna är fullt uthyrda. Total uthyrningsbar yta: 63.000 kvadratmeter.

Säljer högt bostadshus inom tullarna

Säljer efter fem års innehav. Nybyggt med vattenutsikt. FV berättar om priset och prisutvecklingen.

Vasakronan hyr ut 3.600 kvm

Hyr bland annat ut 2.500 kvm till WSP. Lämnar fastighet som ingick i affär för 2,4 miljarder kronor.

Bakslag för Castellums stora logistikpark

Castellum kommenterar regeringsbeslutet.

Vill hitta lönsamhet i de oslipade diamanterna

FV Fokus. FV frågar ut Gustaf Segerborg, vd på Flexfast.  Om att fynda på en bottenfrusen marknad.  Orealistiska prisförväntningar.  Hur man ökar hyresgästens betalningsvilja.

Krönika

Det vore bra att prata lite mindre om Nobel Center

”Vi bråkar om Nobel Center – medan framtidens samhälle faller mellan stolarna.”

NCC gör nedskrivning av värden med miljard

”En dämpad marknad för kommersiella fastigheter”. FV berättar vad som ligger bakom.

Markus Aujalay, Slussgården, Snäckan 8.

Slussgården hyr ut till stjärnkrögare

Bara dagar efter den stora konferensuthyrningen.

Rekryterar Areims tidigare vd

Går in som ny affärsenhetschef.

Listor: Så bra var rådgivarna i olika områden i landet 2025

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Logistea köper för 300 mkr

Två fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan