Det finns ett akut behov av kvinnoplatser i säkerhetsklass 1, uppger kriminalvården. En utökning av befintliga kvinnoenheter eller bygga en ny anstalt är två alternativ. Ingen av dessa förespråkas dock.
I dag sitter kvinnor placerade i klass 2 som hade placerats på en klass 1-enhet om de hade varit män.
– Vi skulle kunna placera runt 30 kvinnor i dag i klass 1 om vi hade haft möjlighet. Samtidigt är det svårt att säga exakt eftersom vi inte har det valet idag, säger Thomas Wihrén, expert på sektionen för kapacitet och analys vid kriminalvården.
I det längre perspektivet är bedömningen att det behövs totalt 80 platser i klass 1, vilket är fem procent av det totala behovet av kvinnoplatser.
Kriminalvården har under de senaste åren sett en kraftig ökning av antalet kvinnor i anstalt och häkte. När polisen de senaste åren satt strålkastarljuset på den ökande gängkriminaliteten har de upptäckt att kvinnor tar en allt mer aktiv roll i kriminaliteten. Framför allt är kvinnorna med i planering, förmedlande av kontakter och som bärare av vapen och narkotika.
För att få fram platserna finns olika vägar att gå. En utökning av befintliga kvinnoenheter eller bygga en ny anstalt är två alternativ. Ingen av dessa förespråkas dock.
– Det finns inte utrymme på en befintlig klass 2 att bygga om den till en klass 1 och uppnå samma skalskydd som det ska vara på en ”etta”. Det är utrymmesbrist helt enkelt. Att bygga nytt tar för lång tid i det här skedet. Vi behöver hitta en kanske tillfällig, men skyndsam lösning.
Det snabbaste sättet att få fram platserna anses vara att skapa kvinnoavdelningar på befintliga klass 1-anstalter. Därför har regioner och anstalter nu fått i uppdrag att utreda förutsättningarna för det.
– Vi ska provtrycka våra klass ett-anstalter, lite som vi gjorde kring barn- och ungdomsuppdraget. Vi ska se var vi skulle kunna placera kvinnor solitärt, det vill säga att inte blanda män och kvinnor, säger Thomas Wihrén.
I Sverige finns idag sex kvinnoanstalter, alla med säkerhetsklass 2 eller 3: Hinseberg, Ystad, Färingsö, Ringsjön, Ljustadalen och Sagsjön.