Ilija Batljan.

Batljan fortsätter att köpa i Norge

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB, med Ilija Batljan i spetsen, är aktuella för notering på First North inom kort. Men det avhåller inte den energiske Batljan att göra nya affärer.
Annons

SBB förvärvar nu åtta samhällsfastigheter i Kristiansand och Bergen i Norge för totalt 1.207 miljoner.

Säljare är det börsnoterade Entra, Mosvold & CO samt Vico Naering.

Portföljen har en total uthyrbar area om cirka 58.000 kvm (inklusive nyproduktion som säljare ska genomföra) med kommunala och statliga hyresgäster och en genomsnittlig avtalstid om cirka 11 år.

Samtidigt meddelar SBB att man avyttrat tre kommersiella fastigheter i Nyköping för 60 miljoner.

– Med förvärvet stärker vi vår position i Norge inom segmentet samhällsfastigheter, samtidigt som vi säljer några av de få kommersiella fastigheter vi har i beståndet, säger SBB Nordens VD Ilija Batljan.

Det totala hyresvärdet för de fastigheter som förvärvas i Norge bedöms uppgå till 79 miljoner. Det projekt som ska färdigställas gäller en skolfastighet om 2.250 kvm som ska uppföras av Entra och tillträde för den nya skolan är beräknat till juni 2018.

För några månader sedan förvärvade SBB en fastighet innehållande bland annat justitiedepartementets lokaler i området Nydalen i norra Oslo. (Läs mer här)

Fastighetsvärlden Idag 2017-01-19

Missa inte! Samhällsfastigheter 2025

Den 23 september är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Samhällsfastigheter 2025. Seminariet äger rum på Citykonferensen, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Giles Membrey, Rioja Estate Ltd. Löddeköpinge. Malmö Designer Village.

Nu startar bygget av 27.000 kvm lyxoutlet

Beräknas kosta 1,8 miljarder. ”En stor dag – nu får vi ett datum för öppning.”

Tar över helt efter Kvalitenas konkurs

Elva fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler. Läs om värdet.

Atrium Ljungberg räddar kvar Ericsson på 31.500 kvm

Stort hyresavtal om 30.000 kvm. Bantar lokalytan med 15 procent – men mycket mindre än väntat. Kan möjligtvis ha betydelse för Kista.

Diös hyr ut 4.100 kvm i tidigare galleriaytor

Fyller upp ytor som tidigare var del av galleria. Framgångsrikt pusslande.

Krönika

Börsklipparna och friskolorna

”Den som startar en friskola för att bli rik kan fortsätta med detta.”

95% av långivarna nobbar Batljans förslag

Bakslag för Ilija Batljans förslag till lösning.

Så högt blev priset vid den stora affären vid Hötorget

FV berättar om köpeskillingen. Läs även om andra kvadratmeterpriser vid affärer i city den senaste tiden.

Life i konkurs – 79 butiker

23 av butikerna finns i Stockholmsområdet, varav sex inom tullarna.

Trophi hyr ut 4.000 kvm till Ikea

Öppnar redan 22 juni. Räddare i nöden.

Tillbaka till förstasidan