Banijay, en global underhållningskoncern, har valt att samla sin svenska verksamhet genom att hyra nyrenoverade lokaler i Magasin 3 i Frihamnen, som ägs av Stockholms Hamnar. Förhyrningen är på 3.500 kvm.
JLL har tillsammans med Studio Stockholm Arkitektur varit strategiska partners genom hela processen.
Banijay, som står bakom film-och tv-produktioner som Masterchef, Beck och Så mycket bättre, flyttar in i de nya lokalerna under första kvartalet 2027.
Banijay har idag verksamhet uppdelad i två olika lokaler i Frihamnen med olika fastighetsägare och avtal som löper till 2028. JLL:s projektteam kunde genom strategisk analys och förhandlingar hitta en lösning som möjliggjorde flytt till en samlad, modern lokal som uppfyller de specifika krav som ställs på både kontors- och produktionsytor som ljudstudios och klipprum. Den framförhandlade överenskommelsen resulterade i att Banijay kan flytta in i toppmoderna lokaler om 3.545 kvadratmeter i Magasin 3, ägda av Stockholms Hamnar, som är perfekt anpassade för den verksamhet som bedrivs.
– Att samla vår verksamhet i Magasin 3 är ett strategiskt beslut som ger oss en stabil grund för framtiden. Genom en mer optimerad arbetsmiljö kan vi säkerställa att våra bolag har de bästa förutsättningarna för att fortsätta skapa innehåll i världsklass, säger Johannes Jensen, vd för Banijay Sverige.
– Vi är mycket glada över att ha hjälpt Banijay att hitta en långsiktig lokallösning för sin verksamhet. Genom att kombinera våra hyresgästrådgivnings-, projektlednings- och uthyrningsteam kunde vi leverera en helhetslösning som inte bara effektiviserar Banijays fysiska miljö utan också skapar betydande värde och ekonomiska fördelar, säger Nick Jessen, Director, Project and Development Services, JLL.
Våren 2023 hyrde fastighetsägaren Stockholms Hamnar ut 4.700 kvm i magasin 3 till modemärket Gant. Fastigheten är uppförd på 1920-talet.
Stockholms Hamnar förvaltar 127.000 kvm lokalyta i Frihamnen.
